Svátek má: Arnošt

Zprávy

Velikost textu:

V Bleiburgu Chorvati i se zástupci své vlády oslavovali chorvatské fašisty

V Bleiburgu Chorvati i se zástupci své vlády oslavovali chorvatské fašisty

Je nemyslitelné, aby se u hrobu Hermana Göringa shromáždilo 20.000 lidí s nacistickými symboly, ale jak je možné, že 20.000 lidí se shromáždilo u hrobu chorvatských nacistů, upozorňuje srbský ministr Aleksandar Vulin.

Hitler se vítá s představitelem Chorvatského státu
16. května 2016 - 21:22

"Co čeká Evropu? Je nemyslitelné, aby se shromáždilo 20.000 lidí s nacistickými symboly u hrobu Hermana Göringa, popraveného za nacistické zlořiny v Norimberku.  Jak mohou nechat 20.000 lidí aby se shromáždilo u hrobu chorvatského nacisty ", řekl Vulin pro  komerční TV Pink, " a Evropa je v klidu!"

Srbský ministr práce, zaměstnanosti a sociálních věcí Aleksandar Vulin řekl v neděli, že od Evropské unie se očekává odsouzení rozhodnutí chorvatské vlády položit věnec u hrobu "chorvatských nacistů" v rakouském Bleiburgu.

Uvedl v rozhovoru, že v Bleiburgu se neshromáždilo 200 "osamělých bláznů", ale 20.000 lidí vedených členy chorvatské vlády, delegáty prezidenta, mluvčí parlamentu, jakož i zástupci chorvatské armády zde vzdali vojenské pocty, "čímž připustili kontinuitu této armády s chorvatskými nacisty".

Vulin řekl, že bude-li EU mlčet, tak to bude špatná zpráva pro potomky obětí v koncentračním táboře Jasenovac, zabitých chorvatskými fašisty.

Koncentrační tábor Jasenovac (v chorvatském originále Sabirni logor Jasenovac) byl jedním z největších koncentračních táborů na území Evropy. Nacházel se na území Nezávislého chorvatského státu (NDH). Nebyl spravován jednotkami nacistického Německa, podléhal přímo správě chorvatského ustašovského hnutí. Většina obětí byli etničtí Srbové, Židé, antifašističtí Chorvaté nebo disidenti a Romové. Podle Holocaust Memorial Museum (USHMM) v USA, ve Washingtonu, DC. se odhaduje, že ustašovci zde bylo zavražděno mezi 77 000 a 99 000 osob v letech 1941 a 1945. Tábor byl osvobozen v roce 1945 Titovými partyzány.

Poznamenal také, že "Srbsko nemůže změnit Chorvatsko," dodal však, že může požadovat, aby EU se k Chorvatsku chovalo v takovýchto případech jako ke kterémukoliv jinému státu.

Evropa "hnědne": Krajně pravicové ideje jsou stále více populárnější

U centrálního památníku u Bleiburgu v Rakousku u příležitosti 71. výročí Bleiburgské tragédie byl v sobotu prezident chorvatského parlamentu Reiner, první místopředseda vlády Tomislav Karamarko s několika ministry, vice-předseda Evropského parlamentu Ivan Tepes, zástupce chorvatského prezidenta Bruno Esih, předseda sdružení chorvatských Křížů, poslanci, zástupci státních orgánů v Bosně a Hercegovině a další. Mše za oběti Bleiburgu  sloužil  biskup z Banja Luka a předseda biskupské konference Bosny a Hercegoviny  Zupljanin.

Bleiburg je malé město na jihu Rakouska, v Korutanech, asi 40 km na východ od Klagenfurtu. V květnu 1945 zde  jugoslávští partyzáni povraždili desetitisíce převážně chorvatských válečných zajatců.

(rp,prvnizpravy.cz,novilist.hr,foto:arch.)