Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Veleba (SPO): Za Vrběticemi jen další český tunel?

Veleba (SPO): Za Vrběticemi jen další český tunel?

Nedávné výbuchy munice ve Vrběticích na Zlínsku jsou jen dalším potvrzením žalostného stavu Armády ČR, která je dlouhodobě naprosto zdecimovaná, rozložená a mnozí (skuteční) odborníci mají vážné pochybnosti, zda by v případě potřeby byla schopna bránit celistvost a suverenitu České republiky.

Jan Veleba, senátor SPO
10. prosince 2014 - 17:28

Vše nyní ukazuje na to, že faktickou odpovědnost nenese jen majitel soukromé firmy IMEX GROUP, která měla sklady od AČR pronajaty, ale i předcházející a současní politici ve vedení Ministerstva obrany ČR, stejně jako nejvyšší armádní činitelé v čele Generálního štábu AČR, kteří tento stav trpěli, uvedl Jan Veleba, senátor a předseda SPO.

Je s podivem, že AČR, potažmo tedy stát, svěřil desítky tisíc tun ostré vojenské munice soukromým firmám, jejichž minulost i současnost vyvolává mnoho otazníků.  Co tedy dělali ministři obrany, ale i vnitra a předsedové vlád, když BIS prý na tyto firmy již dávno upozorňovala?

Veřejnost podle mého názoru musí nutně požadovat odpovědi na zásadní otázky.

Proč se vůbec AČR zbavuje odpovědnosti za střežení svých armádních muničních skladů? Totéž se týká likvidace zastaralé munice. To musí Ministerstvo obrany vypisovat drahá výběrová řízení za stovky milionů a miliardy korun ze státního rozpočtu? A není snad za tímto stavem „jen“ další český tunel? Mnohé informace tomu totiž, bohužel, nasvědčují. A na průhlednosti nepřidají ani nejrůznější majetkové i organizační přesuny, jejichž přínos pro stát je přinejmenším a diplomaticky řečeno diskutabilní.

Hašek se naštval na Stropnického: Věnujte se práci a ne seriálům!

Ministr obrany Martin Stropnický a ministra financí Andrej Babiš by měli nechat prověřit, tyto vztahy i finanční toky a sdělit, kdo konkrétně nese odpovědnost za podpisy smluv a vůbec za celý tento šlendrián.  

Kdo nese politickou odpovědnost
Pro ilustraci připomínám časovou posloupnost ministrů obrany:

Karel Kühnl (US) 4.8. 2004-4.9. 2006, vláda S. Grosse a J.Paroubka
Jiří Šedivý    (ODS) 4.9.2006-9.1.2007, první vláda M.Topolánka
Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) 9.1.2007-8.5. 2009, druhá vláda M.Topolánka
Martin Barták (nestraník navržen ODS) 8.5.2009-13.7. 2010, vláda J. Fischera
Alexandr Vondra (ODS) 13.7. 2010- 7.12. 2012, vláda P. Nečase
Karolina Peak (9 dnů)
Petr Nečas (ODS) 21.12.2012-19.3.2013, vláda Petra Nečase
Vlastimil Picek (nestraník), 19.3.2013-29.1.2014, vláda P.Nečase a J. Rusnoka
Martin Stropnický, (ANO), od 29.1.2014 dosud, vůláda B.Sobotky).

Kdy byly muniční sklady pronajaty
V r. 2006 byl muniční sklad Vrbětice Ministerstvem obrany odebrány Armádě ČR a převeden pod Vojenský technický ústav s.p., jehož odštěpným závodem je VTÚ výzbroje a munice Slavičín, který byl do r. 2003 samostatnou příspěvkovou organizací MO ČR a nyní je součástí státního podniku.


Firmě Bochemia a.s. muniční sklad v r. 2009 pronajal Vojenský technický ústav (tehdy PO MO ČR).
Ve společnosti Bochemie, a.s. se vyskytuje syn nynějšího slovenského prezidenta (od r. 2012) a vlastní ji naprosto anonymní  holandská firma "BO Chemie B.V.; Amsterdam" (od r. 2008). Přesto je tato společnost státem štědře dotovaná - v letech 2008-2014 obdržela "jen"ze státního rozpočtu 111 300 000.- Kč.
Firmě Imex v r. 2011 pronajal tentýž ústav.

Prostory byly dle VTÚ prázdné a zkontrolované, což musí být součástí přejímací dokumentace

Podivnou operaci pronájmu prováděl Vojenský technický ústav
Ředitelem VTÚ je od září 2012 dosud Václav Irovský, který ani nemá VŠ vzdělání.
Od ledna 2009 do září 2012 byl ředitelem odštěpného závodu VTÚL a PVO (Parkanová,Vondra i Nečas by měli vysvětlit, proč byl ve funkci člověk s neodpovídající kvalifikací a ve střetu zájmů)
Od r. 2005 má registrovánu živnost "ekonomické a účetní poradenství".
Do r. 2009 vlastnil společnost "VITU commercial & consulting agencys.r.o."
Od března 2004 do září 2012 byl členem představenstva společnosti "SeaburyCapital, a.s.". Která má - mimochodem - od r. 2006 zastavenou činnost nazákladě rozhodnutí Živnostenského odboru Úřadu městské části Praha 1 ze dne23.11.2005, č.j. ŽIO/S/39385/2005/ŠP!!!!!
Od ledna 2009 do září 2012 byl ředitelem "LOM Praha, s.p." (Leteckéopravny Malešice).za sklad celý. Obtěžoval se někdo studiem smluv, které armáda uzavřela na pronájem objektů v muničním skladu?

Otázky k zodpovězení:
- Kdo za VTÚ podepsal "nájemní" smlouvy, které jsou pro stát tak"výhodné", že to tam za své měl zabezpečovat pro SOUKROMÉ subjekty
- Jakým schvalovacím procesem tak závažné smlouvy prošly
- Jak fungovaly kontrolní mechanismy MO ČR
- Zda se vůbec tvrzení právníků těchto nevěrohodných firem zakládají na pravdě
- Proč po prvním výbuchu vláda muniční sklady nezabezpečila a proč policie nezačala konat

Závěr
Podle mne je konečně na čase před veřejností přiznat, že současný smutný stav AČR je především výsledkem dlouholetého nekompetentního politického, ale často i odborného řízení, kdy se od roku 1993 ve funkci ministra obrany vystřídalo 16 ministrů obrany, z nichž naprostá většina neměla o armádě ani ty nejzákladnější elementární znalosti.

Jedna věc je politická odpovědnost a druhá každodenní realita. Jak k tomu všemu přijdou občané okolních moravských vesnic a městeček? Copak je normální, aby po prvním výbuchu nastal za mlčenlivého přihlížení vlády a obou odpovědných ministrů za měsíc a půl výbuch další? Zřejmě chyběla razantnější opatření. Pokud by se totéž stalo v sousedním Německu či Rakousku, jsem přesvědčen, že by všichni politicky odpovědní ministři a armádní činitelé ihned ze svých funkcí sami odstoupili, a policie by již dávno šetřila se vší razancí, dodal senátor Veleba.

(kou, jv, prvnizpravy.cz, foto: pl)