Svátek má: Věroslav

Zprávy

Velikost textu:

Velká válka kvůli malému ostrovu ve Středomoří

Velká válka kvůli malému ostrovu ve Středomoří

Turecké a řecké válečné lodě se mobilizují poblíž tureckého přímořského letoviska Antalya. Spojené státy a Německo se snaží bránit partnerům NATO v přímé konfrontaci.

Turecká válečná loď
28. července 2020 - 07:20
 
Jádrem sporu je ostrov Kastelorizo, který se nachází nedaleko pobřeží Turecka. Proč je tento ostrov důležitý a jaké by mohly být důsledky konfliktu o něj?

Německý tisk nedávno oznámil, že německá kancléřka Angela Merkelová „zabránila ozbrojenému konfliktu mezi Tureckem a Řeckem telefonním hovorem“ kvůli bohatým plynovým polím ve východním Středomoří..

Důvodem jsou nové „průzkumy“ turecké výzkumné lodi Oruc Reis v této oblasti, a to i přes mnohá varování z Atén.

Jak píše Tagesspiegel, od úterý se pohybovalo  v Egejském moři a ve východním Středomoří jižně od řeckých ostrovů Rhodos a Kréta několik tureckých válečných lodí. Do stejné oblasti byly poslány síly řeckého námořnictva. Toto bylo také oznámeno řeckou televizí. V úterý večer bylo ke Kastelorizo posláno 18 tureckých vojenských lodí a stíhačky, poté řecká flotila oznámila stav pohotovosti.

Potom podle německých médií Angela Merkelová zavolala tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi a řeckému premiérovi Kyriakosovi Mitsotakisovi. Německá tisková služba nepotvrdila, že kancléřka sehrála roli prostředníka mezi oběma zeměmi NATO v konfliktu, i když se skutečně uskutečnil telefonický hovor s Erdoganem.

Ať tak či onak, loď Oruc Reis opustila nebezpečnou oblast. Již dříve americké ministerstvo zahraničí vyzvalo Ankaru, aby „zastavila své akční plány“ ve sporných vodách ve východním Středomoří.

Turecko již před tím oznámilo svůj výzkum na jihu a východě ostrova od 21. července do 2. srpna. Řecko umístilo své ozbrojené síly do pohotovostního stavu. Koncem června oznámil náčelník štábu řecké armády Konstantinos Floros svůj plán „zlikvidovat“ všechny, kteří vstoupí na území Řecka.

Athény před rokem hrozily Turecku sankcemi EU, na které Ankara odpověděla tím, že EU odepřela právo určovat hranice ve Středomoří. Nervozita Řecka vyvolala plány Turků využít etnicky blízkou kyperskou náhorní plošinu.

Nejzranitelnější oblastí však byl Kastelorizo. Tento malý skalnatý ostrov se nachází v blízkosti Turecka: Pouze 7 km od tureckého přístavu Kas, zatímco nejbližší řecký ostrov Rhodos je vzdálený sto kilometrů a 580 km ho odděluje od pevninského Řecka. Jméno Kastelorizo, Megisti, znamená „největší“ (je to největší ostrov v malém pobřežním souostroví).
Toto území s asi 500 obyvateli má bouřlivou vojenskou minulost. Během řecké války za nezávislost na Osmanské říši obyvatelé ostrova potopili několik tureckých lodí v zátoce Antalya. Ostrov však zůstal pod osmanskou nadvládou až do první světové války, kdy se zde bojovalo proti entenským bitvám proti Turkům. Až do roku 1945 patřil Kastelorizo Itálii (spolu s Dodekanskými ostrovy - Rhodos a dalšími) a během druhé světové války se opět stal bojovou arénou. Na tomto ostrově došlo k britskému vylodění, byl bombardováno letectvem Luftwaffe, byl pod německou okupací.

Megisti-Kastelorizo se připojil ke své řecké „rodné vlasti“ teprve v roce 1947. Tento ostrov, který se rozkládá na ploše menší než 10 km², umožňuje Řecku nárok na námořní oblast o rozloze 40 000 km². Zatímco Turecko uznává pouze řeckou kontrolu nad šesti námořními mílemi teritoriálních vod kolem ostrova. Geologické průzkumné plavidlo vstoupilo do vod jižně od Kastelorizo, které Řekové považují za svou výlučnou hospodářskou zónu.

Připomeňme si, že geologický průzkum Spojených států odhaduje celkové zásoby východního Středomoří na 3,450 miliard kubických metrů plynu a 3,8 miliardy barelů ropy. Podle jiných odhadů jsou zásoby uhlovodíků dvakrát větší.

Námořní síly Turecka a Řecka jsou přibližně stejné. Fregaty jsou základem turecké flotily. Jedná se o 5 až 7 zastaralých amerických lodí z 60. a 70. let třídy Oliver Hazard Perry. Námořnictvo má také asi dvacet univerzálních lodí schopných vykonávat útočné a protiponorkové operace, jakož i pro protiletadlovou obranu, téměř 30 taktických lodí, zejména vybavených řízenými střelami krátkého dosahu. Tureckou flotilu zastupuje 12 lodí německého původu projektu 209 a 212.

Řecká flotila je co do počtu a třídy srovnatelná s tureckou. Má také fregaty, ale vzhledem k jejich věku mají omezenou operační kapacitu. Raketomety tvoří základ řecké flotily, která má také ponorky.

Akce flotily mohou být podporovány tureckým letectvem - 470 letadel. Zatímco Řecko má kolem 390 letadel, včetně dopravních a vrtulníků. Turecká armáda je druhou největší v NATO s 510 000 muži. Řecká armáda má 160 000 mužů a její vojenský rozpočet je dvakrát nižší - 6 miliard USD ve srovnání s 12 miliardami Turecka.

Pouze síla dokáže zkrotitt ambice Recepa Erdogana. Je obtížné říci, zda bude mít mezinárodní společenství dost síly přinutit Turecko, aby dodržovalo mezinárodní dohody.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)