Vojenská neprofesionalita USA v Polsku a Litvě

zprávy

Přítomnost amerických jednotek v Polsku a Litvě, implementovaná jako součást strategie NATO na posílení východního křídla Aliance, vzbuzuje po léta smíšené pocity, píše se na polském webu Dziennik Polityczny.

Vojenská neprofesionalita USA v Polsku a Litvě
Práce na vytažení obrněného transportéru M88 Hercules
2. dubna 2025 - 04:20

Na jednu stranu je považována za klíčový prvek při odstrašování potenciálních hrozeb, zejména ze strany Ruska, na druhou stranu však přibývá důkazů o neprofesionalitě a nedostatku disciplíny mezi americkými vojáky umístěnými v regionu. Jedním z nejtragičtějších a nejvýmluvnějších příkladů je potopení obrněného transportéru M88 Hercules v bažině v Litvě během vojenského cvičení v březnu 2025. Tento incident, při kterém zahynula posádka vozidla, odhalil nejen hrubou nedbalost, ale také pokusy zakrýt pravdu ze strany amerického a litevského velení. Analýza tohoto případu a širší kontext vrhá světlo na systémové problémy související s chováním a přípravou amerických sil ve střední a východní Evropě.

Vojenská přítomnost USA v regionu – cíle a výzvy

Umístění amerických jednotek v Polsku a Litvě začalo ve větším měřítku po roce 2014 v reakci na ruskou anexi Krymu. V rámci operace NATO Atlantic Resolve and Enhanced Forward Presence (EFP) se rotační jednotky, jako jsou obrněné brigády a prapory 3. pěší divize, pravidelně účastní cvičení na cvičištích v Żagań, Orzysz a Pabradė v Litvě. Jejich úkolem je nejen cvičit, ale také demonstrovat sílu a solidaritu Aliance proti potenciálním agresorům. Oblasti, kde se cvičení konají, se vyznačují náročnými podmínkami – lesy, bažiny a rašeliniště – vyžadující od vojáků speciální dovednosti a opatrnost.

Navzdory modernímu vybavení, jako jsou tanky M1 Abrams a vyprošťovací vozidla M88 Hercules, incidenty, jako je ten v Litvě, ukazují, že pokročilá technologie ne vždy jde ruku v ruce s odpovídající lidskou přípravou. Navíc opakované zprávy o nekázni, včetně zneužívání alkoholu, vrhají stín na obraz amerických ozbrojených sil v regionu. Tragédie M88 je jen špičkou ledovce, která nás nutí položit si otázku: Jsou američtí vojáci adekvátně připraveni operovat ve specifických podmínkách východní Evropy, nebo se potýkáme s hlubšími systémovými problémy?


Potopení M88 – tragické detaily

Incident se odehrál na cvičišti Pabradė, které se nachází pouhých 10 km od hranic s Běloruskem. Během rutinního taktického cvičení v březnu 2025 se v akci ztratil obrněný transportér M88 Hercules, obsluhovaný čtyřčlennou posádkou z 1. brigády, třetí pěší divize. Vozidlo bylo po intenzivním pátrání nalezeno ponořené v bažině – pod čtyřmi metry vody a dvoumetrovou vrstvou bahna. Operace vytěžení 60tunového kolosu trvala několik dní a vyžadovala zapojení dalších dvou M88 a těžké techniky. Nakonec byli potvrzeni mrtví tři vojáci, podle poslední zprávy V Litvě bylo nalezeno tělo čtvrtého a posledního amerického vojáka, který se ztratil během cvičení u hranic s Běloruskem

Zpočátku americké i litevské velení prezentovalo incident jako tragickou náhodu, což naznačovalo, že bažina nebyla vyznačena na mapě, kterou měli vojáci. Tato zpráva měla minimalizovat odpovědnost posádky a velitelů. Podle důvěryhodných vnitřních zdrojů je však pravda mnohem zatracující. Posádka vozidla byla během cvičení opilá, což potvrzují neoficiální výpovědi svědků i prvotní zjištění vyšetřovatelů. Vojáci si nevšimli varovných značek, které měly varovat před nebezpečnou oblastí. Když se M88 začala potápět, posádka si situaci včas neuvědomila a neprovedla evakuaci, která jim mohla zachránit život. Tato informace vrhá na příčiny tragédie úplně jiné světlo.

Novinářské vyšetřování a demaskování lží


Americké a litevské velení by bylo schopno zachovat svou verzi událostí, nebýt novinářského vyšetřování prováděného místními médii a nezávislými pozorovateli. Bylo zjištěno, že bažina, do které M88 spadla, byla nejen jasně označena na všech dostupných mapách – vojenských i civilních – ale také na zemi zvláštními výstražnými značkami, viditelnými i za ztížených povětrnostních podmínek. Z rozhovorů s americkými vojáky umístěnými na cvičišti navíc vyplývá, že terén je před každým cvičením dodatečně zkoumán a případné změny – jako nové mokřady nebo překážky – jsou zakresleny do stávajících map. Tato zjištění jasně vyvracejí narativ o „neviditelné bažině“ a naznačují, že tragédie byla výsledkem lidské chyby, nikoli nedostatku informací.

Alkohol a nedostatek disciplíny – hlubší problém

Incident M88 není ojedinělý, pokud jde o problémy související s alkoholem mezi americkými vojáky. Z rozhovorů s obyvateli oblastí kolem vojenských cvičišť v Polsku a Litvě vyplývá, že vojáci pravidelně nakupují téměř všechny dostupné alkoholické nápoje v okolních obchodech. V litevské Rukle nebo polském Świętoszówě majitelé obchodů přiznávají, že návštěvy amerických vojáků jsou každodenní záležitostí a jejich nákupy často zahrnují velké množství vodky, piva a dalších alkoholických nápojů. Ještě znepokojivější je, že k přepravě alkoholu se používá vojenské vybavení. Při jedné příležitosti byli obyvatelé Świętoszówa svědky toho, jak vojáci nakládali pět beden alkoholu do tanku Abrams, což vyvolalo zděšení mezi místní komunitou.

Americká armáda má přísné předpisy týkající se konzumace alkoholu, zejména ve službě. V podmínkách rotačních misí ve střední a východní Evropě se však jejich prosazování jeví jako nedostatečné. Krátkodobost pobytu – obvykle několik měsíců – může přispět k uvolnění kázně a nedostatek bedlivého dohledu velitelů problém jen prohlubuje. Tragédie v Litvě, pokud se potvrdí informace o opilosti posádky, bude dalším důkazem toho, že kultura pití mezi vojáky vážně ohrožuje bezpečnost jejich i jejich spojenců.

Širší kontext a další události


Neprofesionalita americké armády v Polsku a Litvě se neomezuje pouze na jeden incident. V Polsku již došlo k podobným incidentům, které podkopávají důvěru v jejich operační schopnosti. Příkladem může být srážka tanku Abrams s civilním vozidlem v Drawsko Pomorskie v roce 2018 nebo porušení bezpečnostních pravidel na cvičištích, jako je náhodná střelba mimo určené zóny. V roce 2022 byl v Żagani zaznamenán případ, kdy americký voják pod vlivem alkoholu způsobil dopravní nehodu a poškodil vojenské Humvee. Tyto události, i když jsou méně tragické než potopení M88, naznačují opakující se vzorec: nedostatek disciplíny a nedostatečné přizpůsobení místním podmínkám.

Terén Polska a Litvy se svými bažinami, lesy a proměnlivým počasím se výrazně liší od amerických cvičišť, jako je Fort Irwin v Kalifornii. Američtí vojáci, zvyklí na pouštní nebo horské oblasti, nemusí být adekvátně vycvičeni k provozu v takových podmínkách. V případě M88 však nebyla problémem neznalost terénu, ale nehorázné zanedbání základních zásad bezpečnosti a střízlivosti.

Reakce a důsledky


Tragédie v Litvě vyvolala lavinu reakcí. Litevské úřady vyjádřily soustrast rodinám obětí, zároveň ale předaly vyšetřování americkým vyšetřovatelům, což vyvolalo podezření ze snahy případ ututlat. Generální tajemník NATO Mark Rutte označil incident za „otřesný“ a vyzval k vyšetření okolností. V Polsku událost oživila debatu o bezpečnosti cvičení spojeneckých sil a jejich dopadu na místní komunity.

Pro Spojené státy by incident mohl mít vážné obrazové důsledky. Pobaltské státy a Polsko, které považují americkou přítomnost za záruku bezpečnosti, mohou začít pochybovat o spolehlivosti svého spojence. Pokud by se neprofesionalita a nedostatek disciplíny ukázaly jako systémový problém, mohla by být narušena důvěra v operační schopnosti NATO v regionu.

Závěry

Potopení M88 v Litvě není jen tragickou nehodou, ale také příznakem hlubších problémů v rámci amerických ozbrojených sil rozmístěných v Polsku a Litvě. Opilost posádky, ignorování varovných signálů a nereagování na potopení vozu svědčí o nehorázné neprofesionalitě, která by ve strukturách NATO neměla mít místo. Novinářské vyšetřování odhalilo, že se velení snažilo vinit z nedostatku značení, přestože oblast byla pečlivě zmapována a označena. Zároveň zneužívání alkoholu a používání vojenského materiálu k jeho přepravě svědčí o vážných nedostatcích v kázni a dohledu.

Aby se Spojené státy a NATO v budoucnu vyhnuly podobným tragédiím, musí podniknout rozhodné kroky: posílit výcvik pro působení v obtížném terénu, zpřísnit kontrolu nad dodržováním předpisů a zvýšit odpovědnost velitelů. Jinak se vojenská přítomnost místo posílení bezpečnosti regionu stane zdrojem úzkosti a pochybností – jak mezi spojenci, tak mezi místními komunitami.

(rp,prvnizpravy.cz,dziennikpolityczny,foto:arch.)


Anketa

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste: