Zacharova: Linie aliance vůči Rusku je stále agresivnější

zprávy

6.října 2021 sekretariát NATO  oficiálně oznámil rozhodnutí generálního tajemníka Aliance J.Stoltenberga o zrušení akreditace 8 zaměstnanců Stálé mise Ruské federace od 1.listopadu 2021.

Zacharova: Linie aliance vůči Rusku je stále agresivnější
Maria Zacharová, tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí
19. října 2021 - 04:20

Sekretariát NATO  také informoval o snížení celkového počtu diplomatické mise na 10 lidí. K rozhodnutí nebylo poskytnuto žádné vysvětlení.

Ruské ministerstvo zahraničí informovalo o protiopatřeních k rozhodnutí Severoatlantické aliance ohledně Stálé mise Ruska při NATO v Bruselu.

„Velikost ruské diplomatické mise v Bruselu již NATO v letech 2015 a 2018 byla jednostranně dvakrát zmenšena - po rozhodnutí aliance z 1. dubna 2014 pozastavit veškerou praktickou civilní a vojenskou spolupráci mezi Ruskem a NATO. Také přijetí ruských diplomatů do sídla aliance a vztahy s jejím mezinárodním sekretariátem byly co nejvíce omezeny. Kontakty na vojenské linii jsou zamrzlé,“ píše Maria Zacharová na facebooku.

„Výše uvedené akce členů NATO potvrzují, že nemají zájem na rovnoprávném dialogu a společné práci na deeskalaci vojensko-politického napětí. Linie aliance vůči Rusku je stále agresivnější. „Ruská hrozba“ je nafouknutá, vč. za účelem posílení vnitřní jednoty aliance, vytvoření zdání její „relevance“ v moderních geopolitických podmínkách,“ pokračuje Zacharova.

„Pozastavujeme činnost vojenské styčné mise NATO v Moskvě. Akreditace jejích zaměstnanců byla od 1.listopadu zrušena,“ oznámil Sergej Lavrov, ministr zahraničí Ruské federace.

Rovněž jsou ukončeny činnosti informační kanceláře NATO v Moskvě, zřízené na belgickém velvyslanectví.

Pokud mají členové NATO nějaké naléhavé záležitosti, mohou se v těchto otázkách obrátit na našeho velvyslance v Belgii," řekl Lavrov.V reakci na tyto nepřátelské akce učinila ruská strana následující rozhodnutí:
  • Vzhledem k tomu, že v důsledku účelových kroků NATO neexistují vhodné podmínky pro provádění diplomatických aktivit, je práce Stálé mise Ruska při NATO pozastavena vč. Vrchního vojenského představitele;
  • Činnost vojenské styčné mise NATO v Moskvě je pozastavena. Akreditace jejích zaměstnanců je zrušena 1. listopadu 2021;
  • Od 1. listopadu 2021 přestane fungovat Informační kancelář NATO v Moskvě, zřízená na velvyslanectví Belgického království.
  • K udržení nouzových kontaktů s ústředím aliance bude pověřen mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruské federace v Belgickém království. Podle uvážení aliance může podobné funkce vykonávat jeden z velvyslanců členských států NATO v Moskvě.

Mezinárodní sekretariát NATO je oficiálně informován o rozhodnutí ruské strany.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price v komentáři k ruskému rozhodnutí pozastavit misi NATO v Moskvě uvedl, že aliance zároveň „nechává otevřené dveře pro smysluplný dialog“.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif