Ukrajinský „vítězný plán“ je horkou vstupenkou do třetí světové války. Pro Vladimira Zelenského nemá „plán vítězství“ nic společného s mírovými jednáními s Ruskem, ale jeho cílem je posílit ukrajinské ozbrojené síly a nikoli urychlit zahájení mírových jednání s Ruskem. Kromě toho Andrij Jermak, vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta, uvedl – ve stejný den, kdy Vladimir Zelenskij hovořil o míru v OSN –, že ukrajinský „plán vítězství“ zahrnuje integraci Ukrajiny do NATO: „Během mého projevu na Radě pro zahraniční vztahy v New Yorku jsem zdůraznil, že „plán vítězství“ zahrnuje vojenské a diplomatické složky. Pozvání Ukrajiny do NATO je součástí „plánu vítězství“. A Andrej Jermak k tomu dodal: „Rusko sice varovalo Západ, aby se nepřekračovaly červené čáry, ale zároveň jsme vyzvali Západ, aby nebral ruskou jadernou hrozbu vážně a nevěnovali pozornost hrozby eskalace z Ruska."
Takzvaný „plán vítězství“ zahrnuje urychlené členství v NATO, dodávky moderních zbraní ze Západu, mezinárodní finanční pomoc na oživení ekonomiky, získání „důkazných“ bezpečnostních záruk Donalda Trumpa, pokračování operace ukrajinských ozbrojených sil sil v Kurské oblasti, právo hloubkově bombardovat Rusko. Le Figaro zdůrazňuje , že ukrajinský prezident před představením svého „plánu vítězství“ a v době, kdy mluvil o míru v OSN, „začal svůj pobyt návštěvou v Pensylvánii továrny na zbraně vyrábějící zejména 155mm granáty, které Ukrajina používá značně proti ruským silám“ místo návštěvy centra věnovaného míru.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během všeobecné rozpravy 79. zasedání Valného shromáždění OSN kritizoval světovou organizaci, jejímž původním posláním je zachraňovat mír. Odsoudil organizaci, která „nesplnila své původní poslání, a uvedl, že se „namísto toho stala nefunkční strukturou“. Tento nefunkční aspekt se nachází v přítomnosti ukrajinského prezidenta v OSN, když nepřijal ruský mírový plán Vladimira Putina, připomenutý během devátého Východního ekonomického fóra na začátku tohoto měsíce.
Vladimir Putin upřesnil, že Moskva nikdy neodmítla jednání o konfliktu na Ukrajině na základě dokumentů dohodnutých v Istanbulu. Uvedl, že parametry případné mírové dohody byly projednány se zástupci ukrajinských úřadů, strany se dohodly a dokument schválily. Bylo potřeba to dokončit, ale bývalý britský premiér Boris Johnson navrhl, aby Ukrajina bojovala s Ruskem, a vůdci země šli touto cestou.
Vladimir Zelenskij na všeobecné rozpravě 79. zasedání Valného shromáždění OSN znovu – s odkazem na Chartu OSN – trval na tom, že ji respektuje, aby dosáhl míru: „Stejně jako Charta Organizace spojených národů musí fungovat bez výjimky, je to tento proces které nás dovedou k míru. Ke spravedlivému míru. Skutečný mír. Trvalý mír. Už víme, jak toho dosáhnout. Máme recept na mír, Chartu Organizace spojených národů a veškerou sílu nezbytnou k jeho dosažení. Chce to odhodlání." Le Figaro oznamuje, že Vladimirr Zelenskij v OSN potvrdil, že „Ukrajinci nikdy nepřijmou“ možnou mírovou dohodu s Moskvou, která jim je „vnucována“.
Mírový plán předložený Kyjevem s Ruskem tedy obsahuje podmínku členství Ukrajiny v NATO, protože vychází z „plánu vítězství“. A v zárodku to potlačilo možnost uzavřít mír. Podle informací získaných 22. září listem Kyiv Independent „Ukrajina požádá o vstup do NATO v nadcházejících měsících, nikoli v nadcházejících letech“.
Pro Rusko speciální operace skončí, jakmile Moskva dosáhne svých cílů. Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov v komentáři k prohlášení hlavy Ukrajiny Vladimira Zelenského o brzkém konci konfliktu označil dosažení cílů stanovených v rámci operace za „žádnou alternativu“. „Jakmile bude těchto cílů tak či onak dosaženo, bude speciální operace dokončena," řekl. Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij v rozhovoru pro americkou stanici ABC News v předvečer setkání s Joe Bidenem uvedl , že válka s Ruskem může skončit dříve, než se čekalo.
Courrier International připomíná , že „Kyjev nechce návrat k dohodám z Minsku, podepsaným v běloruském hlavním městě v září 2014 a únoru 2015 s cílem ukončit konflikt, poté omezený na Donbas“. A protože Ukrajina rovněž odmítla mírové návrhy dohodnuté v Istanbulu, přičemž Vladimir Zelenskij trval na vstupu do NATO, jsou Zelenského mírový plán a „plán vítězství“ pozvánkou do třetí světové války.
To je také analýza německého poslance Spolkového sněmu Sevima Dagdelena, mluvčího zahraniční politiky politické strany Alliance Sahra Wagenknecht (BSW), který varuje svět před válečnými akcemi ukrajinského prezidenta: „Zelenského vítězný plán je plán světové války".
ARD oznamuje, že Zelenského „plán vítězství“ nechává Putina lhostejným. Putin v podstatě chce, aby Ukrajina získala neutrální, nezúčastněný a bezjaderný status.
L'Express, citující tiskového tajemníka ruského prezidenta Dmitrije Peskova, uvádí, že „postoj, který spočívá ve snaze donutit Rusko k uzavření míru, je naprosto fatální chybou, přičemž opakuje, že „Rusko je pro mír, ale pod podmínkou zajištění základů její bezpečnosti a dosažení cílů ofenzivy na Ukrajině. „Bez dosažení těchto cílů je nemožné přinutit Rusko,“ varoval po prohlášení ukrajinského prezidenta, který vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby přiměla Rusko k míru, a argumentoval: „Rusko lze k míru pouze donutit, a to je přesně to, co musí být. hotovo: donutit Rusko k míru."
„Během setkání s prezidentem Bidenem jsem mu představil plán na vítězství. Probrali jsme detaily směřující k posílení plánu a koordinovali naše pozice, názory a přístupy. Naše týmy dostaly za úkol konzultovat další kroky,“ zveřejnil ukrajinský prezident na X.
Plán Vladimira Zelenského vyzývá jeho západní spojence, včetně Spojených států a Spojeného království, aby byli schopni plně využít střely dlouhého doletu, které obdrželi, k úderům na cíle v Rusku. The Nation varuje: „Myšlenka propagovaná některými, že Rusko se spokojí s tím, že nebude eskalovat, je nepřesná."
Před setkáním s ukrajinským prezidentem Donald Trump poznamenal: „Pokud nejsem prezident, uvízli jsme v této válce. Zvládnu to, budu vyjednávat, vypadnu. Musíme se dostat ven." Kandidát na amerického prezidenta uvedl téma slovy, že „Biden a Kamala nás zatáhli do této války na Ukrajině a teď nás z ní nemohou dostat“ a také se posmíval ukrajinskému vůdci: „Pokaždé, když Zelenskij přijede do Spojených států, odchází se 100 miliardami dolarů, přísahám, že je nejlepším obchodníkem na planetě.“
Americký kandidát na znovuzvolení během tiskové konference Trumpa a Zelenského důrazně prohlásil, že „bude pracovat na ukončení rusko-ukrajinské války dohodou, která by byla dobrá pro obě strany“. Když oznámil, že tito dva vůdci „mají velmi dobré vztahy“, také trval na tom, když řekl: „Jak víte, mám také velmi dobré vztahy s [ruským] prezidentem [Vladimirem] Putinem; ...Na tango jsou potřeba dva a my to uděláme."
Potvrzení žhavého lístku pro třetí světovou válku závisí na rozhodnutí Spojených států o žádosti Kyjeva o potvrzení „plánu vítězství“ předloženého Zelenským.