Svátek má: Ivo

Zprávy

Velikost textu:

Zemřel M. Pemper, který napsal Schindlerův seznam

Zemřel M. Pemper, který napsal Schindlerův seznam

Mietek Pemper, který sepsal seznamů Židů zachráněných za druhé světové války Oskarem Schindlerem, zemřel ve věku 91 let v Augsburgu.

Mietek Pemper, autor Schindlerova seznamu
9. června 2011 - 17:12
Pemper zemřel v úterý. Pochován bude v pátek na židovském hřbitově v Augsburgu. "S Mietkem Pemperem město ztrácí důležitého budovatele mostů mezi židovským a křesťanským náboženstvím a přispěvatele k usmíření," řekl starosta Augsburgu Kurt Bribl.  Augsburg Pempera v roce 2007 jmenoval čestným občanem města.

Mieczysław Pemper se narodil v roce 1920 v polském Krakově. Jako Žida ho nacisté za války poslali do koncentračního tábora Płaszów u Krakova, kde se stal osobním písařem obávaného velitele tábora, Rakušana Amona Götha. Pemper se spojil se Schindlerem, a i když tím ohrozil svůj život, poslal mu seznam více než 1000 vězňů. Ti pak pracovali v Schindlerově krakovské továrně na smaltované výrobky a dožili se konce války.

Na světě existuje pět seznamů Židů, které Oskar Schindler zachránil. Tyto seznamy se staly inspirací spisovatelovi Thomasu Keneallymu, autoru knihy Schindlerova archa. Ta se stala předlohou filmu Schindlerův seznam (1993) režiséra Stevena Spielberga.

Mietek Pemper byl jedním z konzultantů slavného snímku. Oscar Schindler se narodil v roce 1908 ve Svitavách. Po začátku války získal továrnu na smaltované výrobky v Krakově a vydělával peníze. Postupně ale začal od nacistů kupovat Židy, kteří měli skončit v koncentračních táborech. V továrně v Brněnci mezi Svitavami a Letovicemi se konce války dožilo kolem 1100 židů.

Schindler po válce žil v Argentině a v Izraeli. O roku 1958 se usadil v Německu, zemřel 9. října 1974 ve věku 66 let v Hildesheimu.

(aj,mfx,foto:arch.)