Svátek má: Věroslav

Zprávy

Velikost textu:

Židovský kongres varuje před rehabilitací nacismu na Ukrajině

Židovský kongres varuje před rehabilitací nacismu na Ukrajině

Světový židovský kongres, organizace reprezentující židovské komunity a organizace ve stovce zemí celého světa, napsala Ukrajinské Pravoslavné církvi dopis vyjadřující hluboké znepokojení nad účastní této církve při neonacistických ceremoniích na Ukrajině.

Přísaha nad praporem ukrajinské divize SS Waffen
2. října 2014 - 22:09

Dopis adresovaný patriarchovi Ukrajinské Pravoslavné církve Filaretovi ostře odsuzuje nedávný ceremoniál u Lvova k uctění 70. výročí vytvoření Haličské divize Waffen SS, v níž Ukrajinci bojovali na straně nacistického Německa.

Koncem července byli vyfotografováni Ukrajinci odění do uniforem SS, jak kopou zákopy a střílí z pušek při rekonstrukci bitvy proti Sovětům během II. světové války.

Ceremonii za padlé vojáky této nacistické jednotky vedl pravoslavný kněz žehnající svěcenou vodou několika mužům, kteří spouštěli rakev během rituálního opětovného pohřbívání. Na výstroji měli nacistickou symboliku.

Günter Verheugen: V Kyjevě sedí ve vládě skuteční fašisté!


President Světového židovského kongresu Ronald Lauder v dopise vyjádřil naději, že Filaret použije své „morální autority, aby zabránil jakékoliv další rehabilitaci nacismu nebo SS, a že budete apelovat na duchovenstvo vaší církve, aby se neúčastnilo žádných dalších ceremonií nebo událostí, které glorifikují nebo legitimizují uniformu, která ztělesňuje zlo genocidy.“

Lauder se rovněž zmínil, že na tomto ceremoniálu opětovného pohřbení se zúčastnil Oleg Pankevič, zákonodárce za extrémně pravicovou stranu Svoboda. „Jak víte, vůdci Svobody stejně jako jejich protějšky v Jobbik v Maďarsku a Zlatý úsvit v Řecku se často pouští do antisemitské rétoriky, což má zlověstné důsledky,“ napsal Lauder tomuto církevnímu vůdci.

Hákové kříže na přilbách ukrajinských vojáků a jednotky NATO v zádech


Bohužel pro Světový židovský kongres - i zbytek světa – je teď Svoboda vůdčím hráčem ukrajinské politiky, uvádí se v txtu dopisu, o němž informoval mimo jiné portál globalresearch.ca.

(pe,prvnizpravy.cz,vasevec,cz,foto:arch.)