Jan Bureš: Mzdy rostou dvouciferně, mezi odvětvími však existují velké rozdíly...

KOMENTÁŘ

České mzdy v druhém kvartále výrazně zrychlily svoji dynamiku na 11,3% (meziročně), což jenom zapadá do obrázku rychle oživující spotřeby domácností jako hlavního tahouna probíhajícího oživení.

6. září 2021 - 07:00
Za dvouciferným meziročním růstem však zásadním způsobem stojí nízká srovnávací základna z minulého roku – v druhém kvartále 2020 vrcholila pandemie a mzdy v některých odvětvích prudce poklesly.

Mzdy s výjimkou peněžnictví a pojišťovnictví rostly napříč všemi odvětvími, nejvíce díky mimořádným příplatkům v odvětví zdravotní péče (+43,8% meziročně) a pak v odvětvích s nejvyšším poklesem mezd v uplynulém roce – pohostinství a hoteliérství. Pokud však nahlédneme pod pokličku dnešních čísel, vidíme, že napříč odvětvími existují velké rozdíly v tom, jak se poprala s pandemií od jejího počátku.

V některých odvětvích jako by pandemie neměla na dynamiku mezd prakticky žádný dopad – to je případ pracovníků v odvětví IT, kde mzdy rostly dál nerušeně skrze celou pandemii a jsou skoro 8 % nad před-pandemickými úrovněmi. Naopak pracovníci v pohostinství a hoteliérství i přes raketový růst mezd za poslední rok zůstávají více než 4 % pod předkrizovými-covidovými úrovněmi na méně než třetině průměrné mzdy v sektoru IT. A pak jsou tu odvětví, která zažila velice prudký propad mezd v uplynulém roce (častokrát dvouciferný), ale v tuto chvíli již mzdy rostou natolik rychle, že „ztracený čas" kompenzují – to je případ odvětví real-estate, kde přes masivní propady mezd v roce 2020 se už letos mzdy dostaly 5% nad před-covidové úrovně. .To je částečně i obrázek, který vidíme při pohledu do páteřních odvětví české ekonomiky – průmyslu a stavebnictví. Podle průzkumů mezi podnikateli obě odvětví naráží na problémy s „nedostatkem lidí". V průmyslu hlásí nedostatek pracovníků jako vážný problém čtvrtina firem, zatímco ve stavebnictví potýkajícím se s nedostatkem pracovníků ze zahraničí to ovlivňuje negativně přes 40 % dotázaných podniků. A vidět je to i na mzdách. Ty ve stavebnictví i v průmyslu jen krátce poklesly na jaře roku 2020 a od té doby zase dál rostou - v tuto chvíli jsou 5-7% nad předkrizovými úrovněmi.



V páteřních odvětvích tak firmy čelí daleko napjatějšímu trhu práce než ve většině ostatních zemí Evropské unie, a to hraje teoreticky do karet zaměstnancům. Otázkou tedy je, jaké mzdové nárůsty si vyjednají zaměstnanci během dalších měsíců tváří v tvář rostoucí inflaci. Bude na to čekat i ČNB, pro kterou je rychlý růst mezd a spotřeby jedním z argumentů pro vyšší úrokové sazby.

Jan Bureš


Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 18%
transparent.gif transparent.gif
Ne 65%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif