Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

NI: Co by Rusko mohlo využít v případě války v Arktidě

NI: Co by Rusko mohlo využít v případě války v Arktidě

Rusko připravilo svoji armádu na vojenské operace v arktické oblasti mnohem lepe, než kterákoli jiná země, píše The National Interest.

Ruský bitevnik MiG-31
15. června 2017 - 11:04

Publikace sestavila seznam zbraní a prostředků, s nimiž Moskva bude moci hájit své zájmy v arktickém oceánu v případě války.

Ledoborce

Ledoborce jsou nejdůležitějším prostředkem pro přístup k Arktidě a Rusko má největší flotilu těchto plavidel na světě, uvedl NI. Kromě toho tyto lodě neztratí svůj význam, bez ohledu na globální oteplování - táním led nezmizí, ale praská, a stává se nepředvídatelným.

„Pohyb ledu vyžaduje ledoborce jako nikdy předtím. Civilní a vojenské lodě bez nich nemohou plnit své běžné úkoly.  Rusko je nejlépe připraveno, aby sloužilo jako garant globálního přístupu k Arktidě,“ uvádí se v materiálu.

Publikace sdělila, že ruská flotila ledoboreců zahrnuje jak silné atomové, tak dieselové lodě.

Ponorky projektu „Akula“ („Žralok“)

„Akula“ je monstrózní ponorka, která může být vybavena celým arzenálem zbraní, popisuje americké vydání. To může úspěšně bojovat s nepřátelskými ponorkami, stejně jako s hladinovými plavidly.

„Akula“ je na tom co se týče šumu hůře, než západní podmořská plavidla, ale to kompenzuje svojí velikostí a výzbrojí.

MiG-31

Arktické podmínky nejsou vhodné pro vojenské operace s použitím letadlových lodí, což zvyšuje důležitost pozemních letadel, jako MiG-31 – bez ohledu na počasí bitevnik s dlouhým doletem. Ten byl vyvinut sovětskými konstruktéry ke sledování a ničení amerických bombardérů. Toto letadlo má výbornou ovladatelnost a zlepšený radar v porovnání s jeho předchůdci.

Šéf Pobřežní stráže USA: Rusové nám v Arktidě dávají šach mat!

Samozřejmě, že v boji s nejpokročilejšími letadla US Air Force páté generace by to pro ruský bitevnik muselo být těžké. Avšak letadla USA by nedosáhla místo bitvy, pokud neexistuje žádná pozemní základna. Poloměr bojové použití MIG-31 je asi 1450 kilometrů, letadlo je schopné dosáhnout rychlosti 3000 km / h.

Tu-95 a Tu-142

Tu-95 a jeho námořní verze Tu-142 se cítí jako doma v chladné, ponuré obloze Arktidy, kde je málo pozemních základen a letadlových lodí, upozorňuje článek. Vzhledem k poloměru bojového dosahu více než 4,8 tisíc kilometrů, se „Medvěd“ může účastnit operací daleko mimo dosah pozemních stíhaček.

Ve své klasické verzi Tu-95 může nést protilodní řízené střely. Tu-142 je zase schopen útočit na ponorky.

Speciální jednotky (Specnaz)

V posledních letech se Rusko urychlilo výcvik speciálních sil pro práci v arktických podmínkách, kde se jen těžko uplatňují velké obrněné formace a pěchota, uvedl National Interest.

Ponorky, letadla a hladinové lodě mohou převézt skupiny arktických komand, které jsou schopny převzít kontrolu a držet odlehlé oblasti, provádět průzkum a narušovat nepřátelské komunikační prostředky.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)