Svátek má: Horymír

Politika

Velikost textu:

Evropa "hnědne": Krajně pravicové ideje jsou stále více populárnější

Evropa "hnědne": Krajně pravicové ideje jsou stále více populárnější

<< VIDEO >> Jednala jsem impulzivně, byla jsem tak naštvaná, tady přece nemůžou pochodovat, uvedla 42letá Švédka Tess Asplund, které se postavila proti pochodu tří set uniformovaných neonacistů.

Tess Asplund před neonacisty
5. května 2016 - 21:23

Na fotografii stojí osamělá žena se zaťatou pěstí proti průvodu uniformovaných demonstrantů, proti nacistické demonstraci v Borlange ve Švédsku.

Osamělý protest ženy vzpírající se pochodu 300 uniformovaných neonacistů se může stát kultovním obrazem odporu proti krajní pravici ve Skandinávii.

"Byl to impuls. Byla jsem tak naštvaná, jen jsem vyšla na ulici, "řekla Asplund Guardian, "říkala jsem si, ne tady oni nemohou pochodovat! Bylo to jako adreanalin. Ne nacisticté zde nebude pochodovat,  to není v pořádku, " uvedla Tess Asplund.

Po výstupu proti demonstrantům odjela vlakem zpátky do Stockholmu a nepřemýšlela dále o tom co se stalo,  až v pondělí večer, kdy se její fotografie objevila na sociálních sítích.

"Teď je to cirkus. Jsem v šoku, "řekla Asplund, která je vysoká 162cm a váží jen 50kg,  "nacisté jsou velmi rozzlobeni, že jsem je trochu pošťouchla, možná bych to neměla dělat, ale chci klid a mír. Tihle kluci jsou velcí a šílení. Jsou to smíšené pocity, ale snažím se zůstat v klidu. "

Její osamělý protest přichází v době, kdy krajní pravice ve Švédsku  zvyšuje svoji aktivitu tvrdí Daniel Poohl z  Expo, anti-rasistické nadace ve Stockholmu, jejíž fotograf David Lagerlöf ji vyfotil.


Antimigrantská strana Švédští demokraté má podle průzkumu 15% až 20% voličských hlasů a udržuje rovnováhu sil v parlamentu, zatímco rasistické nálady jsou rozšiřované prostřednictvím internetu. Otevřeně antisemitská strana jsou národní socialisté (NRM) a jsou extrémním křídlem tohoto spektra, říká Daniel Poohl."Žijeme v Evropě, kde krajně pravicové ideje jsou stále více populárnější a proto jsou také reakce proti nim. Je to doba, kdy lidé touží po něčem, co může ochránit Evropu, která staví hranice proti uprchlíkům, Evropu, která nespolupracuje. Tess je zachycena jako jeden z konfliktů naší doby, "řekl Poohl..

Švédská média přirovnávají fotografii ke slavnému snímku z roku 1985 známém jako Tanten med väskan, "Dáma s taškou". Fotografie, pořízená Hans Runessonem, ukazuje ženu jak bije kabelkou skinheada ze strany Nordická říše.

Snímek Tess Asplund je v mnoha pocitech silnější k dnešní době ve Švédsku.. "Nyní žijeme v multikulturní společnosti, tak dává smysl, že to byla černoška," pokračuje Poohl

Švédská občanská společnost se usilovně snaží absorbovat desetitisíce uprchlíků ze Středního východu a Asie, kteří loni hledali azyl ve Švédsku, ale zároveň se objevily žhářské útoky na ubytovny uprchlíků a vláda přitvrdila svou azylovou politiku, Švédsko se chce zbavit až 80.000 žadatelů o azyl.

"Stydím se, že máme tento problém. Policie tvrdí, že jsme demokratickou zemí, ale to jsou nacisti! Je to hrozné, " zdůraznila Asplund.

Asplund, která sama sebe popisuje jako Afro-Švédku, je nezaměstnaná, a je aktivní ve skupině Afrophobia.  OSN loni označilo Švédsko jako zemi, která má problém s afrofobií, s nepřátelstvím vůči lidem pocházejících ze subsaharské Afriky.

"Rasismus je normou ve Švédsku, to co jsem udělala je v pořádku," říká Asplund, líčí jak člověk v metru hanobil rasy,  "ale nikdo tomu nevěnoval pozornost. Myslela jsem, že by Švédsko v roce 2016 mohlo být jiné, "říká Asplund.

"Doufám, že něco pozitivního vyjde z mé fotografie. Možná, že to, co jsem udělala může být symbolem, že můžeme něco udělat."

(rp,prvnizpravy.cz,guardian,foto:arch.)