Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Džemilev: Vojenská cesta návratu Krymu ho udělá neobyvatelným!

Džemilev: Vojenská cesta návratu Krymu ho udělá neobyvatelným!

Vůdce Medžlisu krymských Tatarů, poslanec ukrajinského parlamentu a jeden z organizátorů blokády Mustafa Džemilev řekl, že vojenská cesta návratu Krymu Ukrajině udělá poloostrov neobývatelným.

Mustafa Džemilev, vůdce krymských Tatarů
25. února 2017 - 01:11

Uvedl to v rozhovoru pro televizi "112 Ukrajina".

Vyjádřil naději, že se sankce proti Rusku „zintenzivní" a donutí Rusko, aby „opustilo okupovaná území". „Dalším způsob, vojenský, se nám nyní zdá beznadějný. To by znamenalo etnické čistky. A v případě, že se rozpoutají vojenské operace, z Krymu by se mohl stát neobývatelný poloostrov," varoval Džemilev.

Savčenková navrhla „vzdát se" Krymu, aby se Ukrajině vrátil Donbas
Polský historik: Rusko se nevzdá Krymu ani Kuril a dohodne se s USA!

Podle poslance se  situace v oblasti lidských práv na Krymu zhoršuje, poloostrov prý žije v „atmosféře strachu" a mnozí z krymských Tatarů chtějí poloostrov opustit. Džemilev uvedl, že se je naopak snaží přesvědčit, aby zůstali, protože právě to je „strategie okupantů“.

Ruský Nejvyšší soud označil Medžlis krymských Tatarů za extremistické sdružení a zakázal ho.

Krym byl v roce 2014 připojen k Ruské federaci po referendu na poloostrově, kdy se pro odtržení od Ukrajiny vyslovila drtivá většina obyvatel poloostrova. Západ však výsledky referenda neuznává a za "anexi" Krymu uvalil na Rusko sankce.

(kou, prvnizpravy.cz, 112.ua, foto: wikipedia)