Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

Stern: Moskva staví vojenské ledoborce pro dobytí Arktidy

Stern: Moskva staví vojenské ledoborce pro dobytí Arktidy

Zatímco světová pozornost je upřena na východní Ukrajinu, Pobaltské státy a Sýrii, tak „ruský útok“ se koná na severu Evropy, v Arktidě, píše německý Stern.

Ledoborec tanker
4. dubna 2017 - 06:20

Rusko zahajuje výstavbu vojenských ledoborců a Severní ledový oceán se změní v „moře Putina“.

Rusko si dělá nárok na podstatně větší území v Severním ledovém oceánu, které se snaží získat na základě nového vytyčení oblasti tzv. ruského pevninského šelfu.

Pokud jde o ledoborce, tak Rusko nemá v současnosti konkurenty. Rusko má asi flotilu 40 lodí a postavilo také několik výkonných atomových ledoborců. V současnosti by mohly Spojené státy postavit proti Severní flotile Ruské federace pouze jeden ledoborec.

„A teď Moskva v budování ledoborců  jde ještě dále a poprvé v historii bude stavět  vojenské ledoborce.  Mohou samostatně manévrovat v Severním ledovém oceánu a to lépe než jakékoli jiné válečné lodi, jsou vybaveny těžkými zbraněmi v souladu s velikostí lodí. Projekt „Ledoborec  23550“ dostal oficiální název  „Hlídkové čluny ledové třídy ".

První hlídková loď bude spuštěna 20. dubna 2017 v loděnicích v Petrohradě, píše Stern. Do  roku 2020 by měly být na vodu spuštěny dva vojenské ledoborce. Lodě budou vybaveny vzletovou palubou a hangárem.

Charakteristickým rysem nových ruských lodí je jejich schopnost prolomit led až do tloušťky ledu 1,5 metru.  Například norské námořnictvo má ozbrojený hlídkový  ledoborec „Špicberky“ a Kanada plánuje pouze vybudovat ledoborce.

Tyto lodě  i když jsou považovány za vojenské, jsou vyzbrojené pouze lehkými zbraněmi. V prvé řadě mají za úkol zachovat námořní koridory  v ledu.  Skutečné válečné lodě určené pro námořní válku to nejsou, zatímco ruský projekt 23550 to jsou  skutečná válečná plavidla.  Kromě toho relativně malá ruská hlídková loď  ledové třídy je schopna provést odpálení jaderných raket, píše Stern.

Stavridis: Nemůžeme ignorovat hromadění ruských zbraní v Arktidě


Kromě toho projekt 23550 obsahuje i podpůrné lodě, jako jsou tankery , takže zde budou operovat ledoborce, tankery a hlídkové lodě.

(rp,prvnizpravy.cz,stern,foto:arch.)