Svátek má: Zdislava

Zprávy

Velikost textu:

Turecko USA: Pomáháte Kurdům? Zasáhnou vás „náhodou“ naše rakety!

Turecko USA: Pomáháte Kurdům? Zasáhnou vás „náhodou“ naše rakety!

Poradce tureckého prezidenta poradce Ilnur Cevik řekl, že americké speciální síly, které jsou na území ovládaném Kurdy v Sýrie, by se mohly stát terčem tureckého raketového útoku.

Ilustrační foto
5. května 2017 - 10:10

Jak poznamenaly noviny Foreign Policy, tato „skrytá hrozba“ Ankary ukazuje, jak riskantní a složitý se stal zásah Washingtonu do syrského občanské války.

Hlavní poradce prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Ilnur Cevik naznačil, že americká komanda severní Sýrii se mohou stát terčem tureckých raket, pokud budou i nadále spolupracovat s kurdskými radikály. Jeho komentář zazněl ve stejný den, kdy turecký vůdce diskutoval s Vladimirem Putinem o zřízení bezpečných zón v Sýrii k zastavení krveprolití, a dva týdny před začátkem cesty Erdogana do USA, kde je naplánováno setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Erdogan obvinil Američany z podpory Islámského státu
Erdoganovy útoky proti Kurdům posílí spolupráci Ruska a USA

V rozhovoru v rozhlasu Cevik řekl, že v případě, že Američané budou i nadále spolupracovat s Kurdy, turecká strana nebude „brát v úvahu skutečnost, že jsou tam americká obrněná vozidla ... A čistě náhodně, na ně dopadnou nějaké rakety“.
 
Tato skrytá hrozba svému spojenci v NATO zvýrazňuje, jak riskantní a složitý se stal americký zásah do syrské občanské války. Navíc by tato hrozba mohla dále zhoršit vztahy mezi Washingtonem a Ankarou, které se staly i tak napjaté po loňském neúspěšném pokusu o převrat v Turecku.
 
Během několika týdnů se americké speciální jednotky staly viditelně přítomné na kurdském území v severní Sýrii, podotýká článek. Poprvé se objevily v Manbidži, který ohrožovali syrští arabští bojovníci podporovaní Tureckem.. A v poslední době si Američanl všimli, a dokonce je fotografovali, když projížděli městem Kámyšlí. Minulý týden, nedaleko od tohoto místa Turecko svými leteckými údery zničil 18 příslišníků ustupující kurdské milice, které podporují USA, poznamenala noviny.

Podle Foreign Policy je demonstrace amerických sil jasnou připomínkou americké podpory Kurdům, kteří tvoří páteř Demokratických sil Sýrie. Padesátitisícová armáda ozbrojené koalice se nyní zapojuje do boje proti „Islámskému státu“ v oblasti města Rakka. Americká vojenské velení uvedlo, že Kurdové v Sýrii jsou jedinou vážnou vojenskou silou, která se může vypořádat s IS.
 
Foreign Policy vysvětluje, že u Ankary vyvolává znepokojení dlouhodobá spolupráce Spojených států s jednotkami Kurdské lidové sebeobrany, jejichž členy považují turecké orgány za teroristy.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)