Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Srbsko varovalo Kosovo, že armáda bude bránit své obyvatele!

Srbsko varovalo Kosovo, že armáda bude bránit své obyvatele!

Srbsko pošle ozbrojené síly do provincie Kosovo v případě ohrožení srbského obyvatelstva ze strany Albánců, řekl novinářům prezident Tomislav Nikolić.

Tommislav Nikolić, srbský prezidentt
17. ledna 2017 - 01:12

Vztahy mezi Srbskem a albánskými úřady odtrženého Kosova se prudce zhoršily o den víkendu, jelikož kosovští Albánci odmítli propustit z Bělehradu vypravený srbský osobní vlak pod hrozbou použití svých speciálních sil.

„Pokud se chystají zabíjet Srby, tak ano. A nejen armádu, půjdeme všichni. Půjdu první, a ne poprvé ...," cituje Nikoliće RIA Novosti, po zasedání Bezpečnostní rady státu k otázce připravenosti Bělehradu poslat do Kosova ozbrojené síly.

Prezident uvedl, že Srbsko nesměřuje ke konfliktu a nechce nikoho napadnout, ale stát je z ústavy povinen chránit své občany.

Srbský prezident: Putin podpoří Srbsko ohledně návratu Kosova!

„Dokud jsem v kanceláři, nebudu se snažit s nikým bojovat, ale pokud se tomu nelze vyhnout, jako vrchní velitel budu převzít odpovědnost za všechna rozhodnutí," poznamenal Nikolić.

Vlak cestující, který vyvolal spory, jel z Bělehradu do Kosovské Mitrovice poprvé od roku 1999 a nedostal se na místo určení z důvodu ohrožení bezpečnosti, aby zůstal ve městě Raska - na poslední stanici před správním hranicí mezi centrálním Srbskem a Kosovem. Po několika hodinách čekání se neděli ráno vrátil do Bělehradu. Kosovští Albánci, kteří vyhlásili jednostranně nezávislost v roce 2008, viděli ve vlaku ohrožení jejich „suverenity", hrozili, že ho zastaví silou.


Srbsko fakticky ztratilo kontrolu nad územím Kosova v roce 1999, nemá právo na svoji armádu v Kosovu podle dohody z Kumanova. Tato vojensko-technická dohoda byla podepsána Bělehradem a NATO 9. června 1999 v makedonském městě Kumanovo po delší době bombardování srbského území silami Aliance. Od té doby se srbské síly nesmí dostat blíže než na pět kilometrů k administrativní hranici s provincií Kosovo (u letadel je tato zóna 25 kilometrů). V případě, že Srbové potřebují k provést nějakou operaci, musí Bělehrad požádat o povolení velení vojenské mise pod vedením NATO v Kosovu (KFOR).

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)