Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

NATO u obyvatel Západu ztrácí důvěru!

NATO u obyvatel Západu ztrácí důvěru!

Důvěra Západu v NATO v posledních dvou letech prudce poklesla. Poslední průzkumy veřejného mínění ukazují na pokles hodnocení aliance v USA, Francii a Německu.

Ilustrační foto
11. února 2020 - 11:04

Kromě toho se Evropa aktivně staví proti provádění článku 5 o kolektivní bezpečnosti v případě „útoku“ Ruska. Žádost Evropanů o vzájemnou spolupráci s Washingtonem a Moskvou naopak nabývá na síle.

Důvěra veřejnosti v NATO prudce poklesla ve Spojených státech a předních evropských zemích poté, co se šéfem Bílého domu stal Donald Trump. Podle studie Pew Research Center se kladné odů.

V USA má tedy 52% respondentů vůči NATO pozitivní postoj, což je o 10% méně než před dvěma lety. Zrcadlová situace v Německu, kde hodnocení schválení aliance kleslo ze 67% na 57%. Ve Francii je to ještě horší - 49%, i když v roce 2017 podporovalo NATO 60% dotázaných. V Maďarsku má 48% respondentů pozitivní postoj k alianci - 12% méně než před dvěma lety.


Zároveň má Polsko nejvyšší ukazatel důvěry v NATO, 82% občanů podporuje alianční akce – o 3% více než v roce 2017. Na druhém místě je Litva - 77%, následovaná Nizozemskem - 72%, poté Kanada - 66% a Británie uzavřela prvních pětici s 65%. Ve všech těchto zemích, s výjimkou Nizozemska, se rating důvěry aliance zvýšil nebo nezměnil.

(kou, prvnizpravy.cz, pewresearch.org, foto: arch.)