Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

UP: Ukrajina plánovala výsadek na Krymu, aby zabránila referendu!

UP: Ukrajina plánovala výsadek na Krymu, aby zabránila referendu!

V rozhovoru s „Ukrajinskou pravdou“ náčelník generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny Viktor Muženko řekl, že se v březnu roku 2014 plánoval vojenský výsadek, aby nedošlo k „pseudoreferendu“ na Krymu.

Ilustrační foto
12. dubna 2017 - 10:15

„Předpokládala se výsadková operace: vysadit se na poloostrově a obsadit letiště na Krymu, posílit tam naše jednotky a provádět určité akce, jež by nedovolily ruské armádě se pohybovat v jednotlivých směrech,“ uvedl.
 
Ukrajinská strana také plánovala „obsadit“ úžinu mezi Krymem a Kerčským poloostrovem a do oblasti Feodosie převezt vojenskou technikou přes Arabatskou šipku.

Kyjev hrozí, že zničí půl milionu ruských vojáků ve „válce o Krym" 

„Prostřednictvím Arabatské šipky měla přijet technika 95. brigády a vejít do oblasti Feodosie. Rusové budovali své síly od Sevastopolu po Kerč. V té době se už jednotky naší 36. brigády pobřežní obrany dostaly pod Simferopol na Angarský polygon. Tam jsme měli v plánu převést dva prapory: Obrněný mechanizovaný měl zablokovat směr dálnice Sevastopol - Simferopol a horský prapor pěchoty zablokovat silnici Jalta - Simferopol právě v průsmyku Angarska,“ sdělil Viktor Muženko.
 
Jak vysvětlil, tak se plánovalo zablokovat přístup ruských vojsk do stepi Krymu.
 
„Jestli bychom splnili tato opatření, která byla plánovaná, měli bychom možnost kontrolovat step Krymu. To by znemožnilo provést na Krymu, jak tomu říkají, „referendum“. Jak by se dále rozvíjela situace, je velmi obtížné předvídat ... Ale šance byla,“ tvrdí šéf ukrajinského generálního štábu.

Podle něj již byla letadla již byla odeslána na letiště k naložení výsadku, avšak po zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany byla operace zrušena.

Nakonec se refendum konalo a v něm se více než 95 procent obyvatel vyslovilo pro odtržení od Ukrajiny a připojení k Ruské federaci.

(kou, prvnizpravy.cz, pravda.com.ua, foto: arch.)