Svátek má: Hedvika

Politika

Velikost textu:

Německé osobnosti varují před "krvavou" konfrontací s Ruskem

Německé osobnosti varují před "krvavou" konfrontací s Ruskem

Prominentní němečtí politici, ekonomové, stejně jako vědci a kulturní pracovníci apelují na vládu Evropy a Německa s výzvou, aby zabránily návrat do atmosféry studené války politikou izolace Ruska vzhledem k situaci na Ukrajině.

Petici podepsal i herec Mario Adorf
10. prosince 2014 - 18:02

Celkem 64 lidí podepsalo petici "Nová válka v Evropě? ! Ne naším jménem" vládě Německa a Evropy s žádostí o zastavení "démonizování" ruské role při řešení konfliktu ve východní Ukrajině, píše Süddeutsche Zeitung. Podpisy na petici daly vlivné osobnosti z politiky, hospodářství, vědy a kultury jako bývalý kancléř Gerhard Schröder či filmový režisér Wim Wenders.

Podle osobností by se  měla média snažit být objektivnější ve svých zprávách a měla by přestat snažit démonizovat Rusko při každé příležitosti. "Každý novinář, který zná zahraniční politiku, dobře chápe ruské obavy, které se objevily, když členové NATO pozvali Gruzii a Ukrajinu v roce 2008, aby se stali členy jejich spojenectví."

Stejně tak se domnívají, že by Západ by neměl být tak soustředěný na Vladimira Putina, protože  vůdci přicházejí a odcházejí, ale měli by se ujistit Západ, že nezničí vztahy s Ruskem pro budoucí generace.

Vyjádřili své hluboké znepokojení nad skutečností, že Severní Amerika, Evropská unie a Rusko jsou nevyhnutelně hnané do konfrontace, která se ve skutečnosti vrátí na úroveň intenzity 60. let XX. století, kdy svět byl ve stavu studené války.

Vladimir Putin: Rusko nebude rozděleno, jak to chtěl Hitler!

To znamená, uvedli, pokud současné mezinárodní vztahy půjdou stejným směrem, bude se historie opakovat, a to nelze připustit, měla by "pozastavit fatální spirála hrozeb a kontrahrozeb" Kromě toho vyzvali k tomu, aby se "Rusko nevytlačovalo z Evropy", a varují, že by to bylo "historicky nerozumné a nebezpečné pro celý svět."

Zatímco obavy o bezpečnost některých východoevroppských národů jsou na Západě slyšet, autoři zdůraznili, že ruské stížnosti by měly být rovněž slyšet.

"Bezpečnostní požadavky Rusů jsou stejně legitimní a stejně důležité jako ty od Němců, Poláků, pobaltských států a Ukrajiny. Neměli bychom se dívat, aby se vytlačilo Rusko z Evropy," uvedli. Připomněli, že Rusko je je mezi velmocemi bráno od vídeňského kongresu 1814 a jakékoliv pokusy jeho postavení změnit vždy dopadly "krvavě". V této souvislosti zmínili i "megalomana Hitlera, který se pustil do vražedného tažení s cílem dobýt Rusko v roce 1941".

Prohlášení podepsal mj. bývalý německý kancléř Gerhard Shröder, bývalý německý prezident Roman Herzog, kosmonaut Sigmund Jahn, filmový režisér Wim Wenders, herec Mario Adorf, exporadce kancléře Horst Teltschik, bývalý ministr obrany Walter Stutzle, jakož i bývalý starosta Hamburku Klaus von Dohnanyi či Berlína - Eberhard Diepgen, bývalý předseda SPD Hans-Jochen Vogel a biskup Margot Käßmann.

(kou, tr.com, prvnizpravy.cz, foto: arch.)