Svátek má: Drahoslava

Zprávy

Velikost textu:

Islaymov: Turecko nám sice pomáhá, ale Krym k němu nepřipojíme

Islaymov: Turecko nám sice pomáhá, ale Krym k němu nepřipojíme

To, co bylo dosaženo energetickou blokádou "ničí" ukrajinští oligarchové, tvrdí Lenur Islyamov, krymský  Tatar, podnikatel a bývalý místopředseda krymské vlády, který vede civilní blokádu Krymu.

Lenur Islyamov
6. ledna 2016 - 01:12

Podle Lenura Islyamova ukrajinští oligarchové obcházejí sankce a dále spolupracují s Krymem, jedním z nich je Firtash.  Islyamov tvrdí, že ukrajinské orgány podepsaly ke konci roku s Ruskem smlouvu o dodávkách elektřiny.

Takzvané krymské úřady prostřednictvím sdělovacích prostředků se všemožně snažily, jak neutralizovat důsledky blokády na poloostrově. Navíc, Putin sám zprovoznil první připojení elektrické pobočky na Krym, ale v provozu byla krátce, hned druhý den byla hlášena nehoda.

"Ale dohoda s Ruskem způsobila velkou škodu na ukrajinské společnosti, protože tím naše vláda uznala  připojení  Krymu k Ruské federaci, " kritizuje Islyamov.

Samozvaná krymská prokurátorka Natalia Poklonskaya slíbila zabavit všechen majetek Lenura Islyamova jako náhradu za škody způsobené blokádou. Lenur Islyamov k tomu uvedl, že takový tlak ovlivňuje nejen příbuzné, které zanechal na poloostrově, ale i partnery, kteří s ním spolupracovali.

Islyamov: Krym vrátíme Ukrajině, zablokujeme i námořní zásobování

"Plánovali jsme další etapu blokády Krymu - námořní blokádu, pak by byl Krym izolován i od moře. Blokáda by urychlila proces návratu Krymu na Ukrajinu," pokračoval Lenur Islyamov.

"Jsme přesvědčeni, že Krym patří k Ukrajině. Ano jsme krymští Tataři, jsme obviňováni ze separatismu, říká se, že se chceme spojit s Tureckem. Ano jsme jedním z tureckých národů. Při naší občanské blokádě nám přišli na pomoc Záporožští kozáci a Turecko, všichni dohromady, nejsme separatisté," vysvětluje Lenur Islyamov.

"Je mezi námi asi 100 separatistů, všechny je známe a vypořádáme se s nimi," dodává k otázce separatistů Islyamov.

"Od té doby co jsme uzavřeli Krym občanskou blokádou, viděli jste kolik lidí k nám emigrovalo, vidí, že Ukrajina není už daleko, je na hranicích Krymu. Každý týden vedeme telekonferenci s obyvateli Krymu. Krym bude náš!" končí rozhovor Lenur Islaymov pro ukrajinský portál Odessa Crisis media center.
 
(rp,prvnizpravy.cz,odcrisis.org,foto:arch.)