Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

Rusko posiluje vojenskou přítomnost v Arktidě a NATO by mělo mít obavy

Rusko posiluje vojenskou přítomnost v Arktidě a NATO by mělo mít obavy

Henry Jackson Society ve své zprávě píše, že Moskva znovu otevřela staré vojenské základny sovětské éry a nasadila radarový systém včasného varování proti raketám.

Ruský tanker-ledoborec
8. září 2017 - 13:05

Ruská militarizace Arktidy se od roku 2014 výrazně zrychlila, tvrdí nová studie.

Rusko zde vytvořilo trvalý vojenský okruh, zvýšilo výcvik vojsk a postavilo nové brigády v regionu a pokračuje ve využívání svých přírodních zdrojů, uvádí zpráva konzervativního britského think-tanku The Henry Jackson Society.

Moskva buduje novou arktickou leteckou flotilu, znovu otevřela staré vojenské základny sovětské éry a nasadila v Arktidě systém radarového včasného varování.

Rusko také v současné době obnovuje letiště Rogačovo na Nové Zemi a letištích v Tiksi, Vorkuta, Alykel a Anadyr, uvádí zpráva. Stavební práce začaly také na velké vojenské základně "Arctic Trefoil", píše se ve zprávě.

Rusko podle zprávy pravidelně porušuje vzdušný prostor jiných zemí. Norsko zachytilo 74 ruských válečných letounů, které v roce 2014 uskutečnily letecké hlídky nad jeho pobřežím.

NATO naléhavě potřebuje "přijmout strategii k Arktidě," vyzývá zpráva.

Autor zprávy a ředitel Ruského centra pro studium Dr. Andrew Foxall uvedl: "Během posledního desetiletí Rusko rozšířilo své vojenské kapacity a schopnosti v oblasti Arktidy v mnohem větší míře a než v čemkoliv, než Západ za stejné období.

"Ruské národní zájmy v Arktidě vysvětlují určité činnosti, ale ne všechny. Někdo Rusko obviňuje z jednostranného závodu ve zbrojení,“ pokračuje Foxall.

"Velká Británie může udělat jen málo, aby zabránila aktivitám Ruska sama o sobě, ale sofistikovanější hodnocení těchto aktivit a jejich důsledků by pomohlo rozvoji účinnější politiky," dodává Foxall.

V komentáři k této zprávě James Gray MP, člen sněmovny parlamentní volební komise až do nedávných všeobecných voleb, řekl: "Už nemůžeme ignorovat rostoucí vojenskou stopu Ruska v Arktidě. Británie a její spojenci musí udělat více pro to, aby zajistily, že Arktida zůstane stabilní a klidná.“

"Musíme také odrazit jakýkoli možný návrat ke  studené válce v Arktidě a Severním Atlantiku, k přerušení obchodních tras Západu. Abychom toho dosáhli, musíme v Británii spolupracovat s Ruskem, ale musíme být také obezřetní vůči hrozbám, které ruská vojenská činnost v Arktidě představuje pro naše zájmy a chránit sebe a naše spojence na Severním moři a severním Atlantiku. "

(rp,prvnizpravy.cz,independent,foto:arch.)