Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

US Navy staví námořní základnu na Ukrajině

US Navy staví námořní základnu na Ukrajině

Krátce po násilném převratu v Kyjevě a po referendu na Krymu bylo uvedeno, že "americké námořnictvo chtělo v Sevastopolu postavit tajnou základnu", píše von Freeman na blogu Schall und Rauch.

Ilustrační foto
14. srpna 2017 - 06:20

Americké námořnictvo již investovalo miliony do budov. S připojením Krymu k Ruské federaci  byl tento plán překažen. Ale válečníci ve Washingtonu se nevzdali svého záměru získat v Černém moři základnu. 7. srpna na webových stránkách amerického námořnictva objevila zpráva, že  25. července uskutečnil slavnostní ceremoniál  k založení námořní základny a velitelského  střediska v Očakivu.

Jméno Očakiv může být známé jenom těm co znají dobře historii. Město je umístěno  na strategickém ústí řek Dněpru a Bugu, kde již stála pevnost v době  rusko-osmanského konfliktu. Známý „Baron Prášil“  Karl Friedrich Hieronymus svobodný pán von Münchhausen vyprávěl o obležení této pevnosti v roce 1737 během rusko-turecké války .


Stavební americký námořní oddíl NMCB 1 je je již od dubna v Očakivu a zadává  zakázky stavebním firmám a snaží se získat stavební povolení a provádí další logistické kroky pro dlouhodobé umístění operačního střediska.

Celkem se připravují  tři stavební projekty. Velitelské středisko, přístav s loděnicí pro opravy a řídící místo.  Jedná se tedy o kompletní námořní základnu, ze které mohou operovat americké válečné lodě v Černém moři.

"Začátek stavebních prací na Ukrajině je pro NMCB 1 důležitým úspěchem," řekl poručík. J. G. Jason McGee, velící důstojník na Ukrajině. „Naše schopnost maximalizovat zajištění  našich iniciativ na Ukrajině má strategický význam a zvýšení obranyschopnosti hostitelské země, její infrastruktury, posílení vztahů a bilaterální výcviku.“

„Tyto projekty byly připravovány mnoho let,“ řekl McGee.

V roce 2014 Kongres USA schválil program "naléhavé reakce na ruskou agresi" na Krymu, aby zdůraznil "připravenost USA bránit bezpečnost a územní integritu svých spojenců jako členů Aliance NATO. "

Ukrajina však není členem NATO a stále se s ním jedná jako s jednou ze zemí NATO, dostane americké vojenské základny v rámci této "iniciativy".

UP: Ukrajina plánovala výsadek na Krymu, aby zabránila referendu!


Nejdříve došlo k násilnému převratu na Ukrajině a teprve potom se Krym rozhodl v referendu vystoupit z Ukrajiny.

Rozpočet zhruba 800 milionů dolarů v roce 2016 na vojenskou podporu Ukrajiny vzrostl na 3,4 miliardy dolarů v roce 2017, což je masivní nárůst. Operace Atlantic Resolve se uskuteční v rámci tohoto programu.

Administrativa Donalda Trumpa zvýšila financování na rozpočtový rok 2018 na 4,7 miliardy amerických dolarů, včetně 1,7 miliardy amerických dolarů na zvýšenou přítomnost vojsk.

V červenci, některé americké válečné lodě a 800 námořníků se podílelo na cvičení „Sea Breeze 2017“ u pobřeží Ukrajiny. Mezinárodní manévry se konaly v severozápadní části Černého moře, před Oděsou.

(rp,prvnizpravy.cz,schallundrauch,seabeemagazin,foto:arch.)