Představa, že by Babiše vystřídal někdo z šéfů opozičních stran, děsí

politika

"I já si myslím, že by bylo nejlepší, aby A. Babiš ve funkci premiéra skončil a předal řízení vlády některému ze svých kompetentních ministrů. Ať už to bude Brabec, Havlíček anebo Schillerová. Ale demonstrovat za tuto změnu nepůjdu," napsal ve svém komentáři bývalý premiér Jiří Paroubek.

Představa, že by Babiše vystřídal někdo z šéfů opozičních stran, děsí
Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek
13. června 2019 - 08:20

"Podle mainstreamových českých médií se uskutečnily demonstrace proti premiéru Babišovi a ministryni spravedlnosti Benešové údajně na více než třech stech místech v republice. Organizátorům těchto akcí, možná bychom mohli říci hnutí pod názvem Milion chvilek, možná trochu zchladila hlavu informace z průzkumu veřejného mínění o tom, že podstatná část veřejnosti se o jejich aktivity vůbec nezajímá, nebo se s nimi ztotožňuje jen málo anebo je dokonce proti nim," konstatoval bývalý předseda ČSSD Paroubek.

"Jednoznačnou podporu protesty mají podle zveřejněného průzkumu u zhruba 30% lidí. To není málo, ale není to ani moc. Respektive není to tolik, aby to vedlo k pádu vlády. Prezident ostatně premiéra podle očekávání podpořil a to vytváří situaci, která povede spíše k útlumu tohoto hnutí, nežli k jeho rozvoji. A to i přesto, že se za týden na Letenské pláni sejdou možná dvě či tři stovky tisíc lidí na velké protivládní demonstraci. Když jsem viděl na letmých záběrech televize některá hesla demonstrantů, trochu jsem se podivil. Psát v souvislosti se Zemanem a Babišem o diktatuře může opravdu jen nesoudný člověk. Mluvit o vládě hnutí ANO jako o vládě „jedné strany“ a o potřebě jejího ukončení coby totalitní moci je další hloupost," hlásí Jiří Paroubek.

"Ostatní politické strany, mám na mysli spíše ty tradiční, se o podporu veřejnosti připravily v zásadě samy svou neschopností. Neschopností reflektovat společenský vývoj, hledat pružná řešení a zejména osobnosti, které budou přijatelné pro veřejnost více nežli současný hlavní predátor české politiky, A.Babiš. Řada lidí se totiž na A. Babiše dívá podobně jako já. Předseda hnutí ANO, vlastně majitel této politické strany, mediální magnát ovládající zhruba polovinu českého mediálního trhu a mocný vládce jednoho ze dvou největších koncernů v zemi, A. Babiš, je přímo v obludném střetu zájmů. Ale je tady, vládne a ve vládnutí si nevede špatně. Představa, že by jej mohl v tuto chvíli vystřídat někdo z šéfů opozičních stran mě v zásadě děsí. To by si tato země opravdu nezasloužila," píše se v Paroubkově komentáři.

"Ostatně své umění vládnout měla možnost česká pravice prokázat v letech 2007 – 2013. A co dokázala? Dokázala zemi přivést k hospodářskému poklesu a to i v situaci, kdy po hospodářské krizi v letech 2008 a 2009 již naprostá většina evropských ekonomik rostla (polská ekonomika rostla i v roce 2009, kdy česká ekonomika skončila schodkem téměř čtvrt bilionu korun). Česká pravice si dokázala vyrobit dokonce svou vlastní malou recesi v letech 2011 – 2013. Utlumila hospodářství země nešťastnými rozpočtovými škrty, což vedlo jako k vedlejšímu produktu také k poklesu životní úrovně občanů. A tito lidé by chtěli vládnout. Protagonisté dnešní snahy české pravice o změnu vlády, protože o nic jiného ve skutečnosti nejde, zažívají přiliš dlouhé čekání na moc. Z lidského hlediska to chápu, ale politicky to nedává smysl. Nelze měnit vládu a ještě k tomu úspěšnou vládu po necelých dvou letech, která proběhla od voleb," tvrdí Jiří Paroubek.


"Právě proto, že si uvědomuji, co všechno strany české pravice dokázaly za svých vlád pokazit a jak jsou personálně nepřipravené na situaci, kdy by měly vládnout. Kromě toho vláda dělá rozumnou hospodářskou politiku a také v sociální oblasti dokáže pracovat na velmi dobré úrovni," má jasno bývalý premiér.

"K návrhu auditu EU se jistě firma Agrofert vyjádří a jistě její závažné argumenty budou revizory EU zváženy. Uvidíme, jaké bude znění auditu EU k střetu zájmů A. Babiše a dotacím pro Agrofert z fondů EU nakonec. Nechme se překvapit," uzavřel svůj komentář na svém webu Vaše věc Jiří Paroubek, který nazval: Další zbytečný večer.

(ps, Vaševěc.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)


Anketa

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?