Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

Sanders: USA by neměly zasahovat ve Venezuele, svrhly už dost režimů…

Sanders: USA by neměly zasahovat ve Venezuele, svrhly už dost režimů…

Bernie Sanders, americký senátor, podobně jako mnoho lidí ve Venezuele, je proti zásahu USA ve Venezuele.Americký senátor a neúspěšný kandidát na post prezidenta ve volbách v roce 2016 Bernie Sanders v rozhovoru pro Real News Network vysvětlil svůj postoj.

Bernie Sanders
5. března 2019 - 03:20

„Na světě je spousta strašných věcí. A to, co se děje ve Venezuele, je strašné. Jejich ekonomika je katastrofou. Lidé žijí o hladu a strachu. Pevně věřím, že musí existovat mezinárodní humanitární snaha o zlepšení života lidí. Myslím, že je docela jasné, že poslední volby ve Venezuele nebyly svobodné a spravedlivé, chci vidět svobodné a spravedlivé volby.

Ale abych odpověděl na otázku, proč nechci americký zásah, dovolte mi to říci. Jsem dost starý, abych si pamatoval válku ve Vietnamu. A já jsem byl aktivní, jak jsem se snažil zabránit Spojeným státům, aby šly do války v Iráku. Tehdy jsem byl v Kongresu. A velmi se bojím, že Spojené státy budou i nadále dělat to, co udělaly v minulosti. Jak víte nebo možná nevíte, Spojené státy svrhly demokraticky zvolenou vládu v Chile, v Brazílii, v Guatemale a v dalších zemích po celém světě. Takže jako člověk, který pevně věří v lidská práva a demokracii, musím udělat všechno proti něčemu dalšímu podobnému.

Takže můj názor je,  ať je to Saúdská Arábie, což je despotický režim, nebo zda je to Venezuela, myslím, že musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom vytvořili demokratické klima. A  já nevěřím ve vojenskou intervenci USA v těchto zemích.

Myslím, že je fér říkat, že poslední volby byly nedemokratické. V zemi se však stále odehrávají demokratické operace. Jde o to, po čem dnes voláme, to jsou svobodné volby na mezinárodní úrovni. A považuji za zajímavé, že Trump je velmi znepokojen tím, co se děje ve Venezuele. Ale co poslední volby, které se konaly v Saúdské Arábii? V Saúdské Arábii nebyly žádné volby. A ženy jsou považovány za občany třetí třídy. Zdá se mi zajímavé, že Trump je selektivní, pokud jde o to, kde je znepokojen demokracií. Mým úkolem je být znepokojen demokracií po celém světě. Takže musíme dělat všechno, co můžeme. Ale na konci dne bude to lid Venezuely, který rozhodne o budoucnosti své země, ne Spojené státy americké,“ dodal Bernie Sanders.


„Sanders tedy skončil správnou poznámkou, když řekl, že to bude záviset na zodpovědnosti lidí z Venezuely, aby určily směr své země. No, to už udělali, když hlasovali - v drtivé většině hlasovalo 6 milionů lidí pro současnou vládu v čele s Madurem; 6 milionů Venezuelanů hlasovalo pro pokračování Bolivarské revoluce. A nikdo, ani jeden Venezuelan nehlasoval pro samozvaného opozičního prezidenta Juan Guaidóa.


Ale jsem znepokojena tím, že Sanders pokračoval v opakování amerického imperialistického příběhu, že Maduro není demokraticky zvolen, že ve Venezuele nebyly demokratické volby, svobodné a spravedlivé volby. Kde má důkaz? To, že Maduro musí dovolit humanitární pomoc?  Má ji z Číny, Kuby, Ruska, dalších zemí, které skutečně poskytly humanitární pomoc, skutečnou pomoc, a nikoliv pomoc, která je používána jako krytí, jako politická podpora, poskytly Venezuele více pomoci než Spojené státy.

Takže upřímně řečeno, myslím, že když vezmete jako celek to, co Bernie říká masmédiím, je že ve Venezuele nepotřebujeme intervenci. A ještě jeden bod. Bernie byl v minulém týdnu divoce napaden mnoha korporátními demokraty za to, že odmítl označit Madura jako diktátora, protože odmítl jít v jedné linii s mainstreamem,“ hodnotí odpovědi Bernie Sanderse šéfredaktorka Jacqueline Luqmanová.

(rp,prvnizpravy.cz,realnews,foto:arch.)