Svátek má: Anežka

Zprávy

Velikost textu:

Moskva: Washington „utahuje smyčku“ kolem krku kubánského lidu

Moskva: Washington „utahuje smyčku“ kolem krku kubánského lidu

Spojené státy zahájily „pomalé škrcení“ kubánského lidu, uvedl ruský náměstek ministra zahraničí Alexander Pankin na zasedání Valného shromáždění OSN.

Ilustrační foto
7. listopadu 2019 - 07:20

Pankin  poznamenal, že nyní kumulativní škody na Kubě způsobené americkými sankcemi přesáhly 922 miliard dolarů. Washington zpřísňuje hospodářskou, finanční a energetickou blokádu ostrova, čímž porušuje práva Kubánců na slušný život a volbu vlastního modelu socioekonomického rozvoje.

„Ze strany Washingtonu je zjevné pokrytectví, které na jedné straně veřejně podporuje základní princip agendy do roku 2030 – jako základ pro dosažení udržitelného rozvoje a na druhé straně zpřísnění blokády, čímž se milionům obyčejných Kubánců ztíží život," řekl diplomat.

Podle Pankina nemá americká politika vůči Kubě mezinárodní podporu, protože zbytek zemí nevidí hrozbu na cestě rozvoje zvolené Kubánci.

„Důrazně odsuzujeme tuto začarovanou linii, která podkopává základní principy mezinárodního práva a vede ke zvýšené konfrontaci ve světě," řekl Pankin.


Náměstek ministra zahraničí uvedl, že Rusko vždy prokazovalo solidaritu s bratrským kubánským lidem při překonávání těžkostí způsobených sankcemi Washingtonu. Toto úsilí bylo posíleno hospodářskou a humanitární spoluprací.

„Budeme to dělat i nadále. Rusko bude opět hlasovat o návrhu usnesení vyžadujícího okamžité zrušení protikubánské blokády a to bezpodmínečně,  “uzavřel diplomat.

27. září, zvláštní zástupce USA pro Venezuela Elliot Abrams, slíbil nové sankce proti Caracasu, které ovlivní Kubu. Podle něj byla tato opatření způsobena provokativní účastí Kuby na posílení moci venezuelského prezidenta Nicolase Madura: Caracas údajně nezákonně přepravil do Havany asi 80 tisíc barelů venezuelské ropy, což bylo v rozporu s mezinárodními sankcemi.

26. října americké úřady pozastavily lety amerických leteckých společností do kubánských měst, s výjimkou hlavního města Havany. Zákaz ovlivní devět mezinárodních letišť na Kubě a asi osm letů denně. Americké letecké společnosti mají 45 dní na zrušení všech pravidelných letů s výjimkou letiště Havana.

18. října bylo oznámeno, že Ministerstvo obchodu USA zpřísní pravidla vývozu a zpětného vývozu některých produktů na Kubu, včetně pronájmu letadel a dodávek telekomunikačních zařízení.

(rp,prvnizpravy.cz,izvestija,foto:arch.)