Le Monde: Byly by hrozivé následky vyloučení Ruska z Rady Evropy!

zprávy

Bývalý francouzský velvyslanec varoval před hrozivými následky, pokud by bylo Rusko vyloučeno z Rady Evropy.

Le Monde: Byly by hrozivé následky vyloučení Ruska z Rady Evropy!
Parlamentní shromáždění Rady Evropy
18. května 2019 - 10:10

Rusko bylo zbaveno práva volit v Parlamentním shromáždění Rady Evropy a v reakci na to přestalo platit členské příspěvky.

V důsledku toho nyní čelilo skutečnému vyloučením z Rady Evropy, která je posledním symbolem příklonu Ruska vůči evropským hodnotám, napsal bývalý francouzský velvyslanec v Rusku Claude Blanchemaison ve svém článku pro Le Monde.

Pokud se v blízké budoucnosti nic nepodnikne, může být v červnu Rusko vyloučeno z Rady Evropy, varoval Claude Blanchemaison. Důsledky této události mohly být podle jeho názoru velmi těžké.

Diplomat nazývá Radu Evropy jako poslední instituci, která symbolizovala zapojení Ruska do Evropy a jejích hodnoty. V případě odstoupení Ruska od Ruska by mohly být úspěchy za posledních 20 let vymazány a Rusové nebudou moci uplatňovat nároky s EÚLP.
 
Rada Evropy sdružuje 47 evropských států ve věcech spravedlnosti a lidských práv. Rusko se k němu chtělo připojit ihned po rozpadu SSSR, ale bylo mu řečeno, že na svém území musí nejprve vytvořit právní stát. Nakonec bylo Rusko přijato v roce 1996, když znovuzvolení Borise Jelcina bylo ohroženo, a evropské země tak rozhodly se nenechat Rusko udělat krok zpět a nechat zvolit komunistu Zjuganova.
 
V důsledku toho první věcí bylo, že Moskva uložila moratorium na trest smrti, které později změnilo na zákaz. Nicméně, jak autor článku poznamenal, existují Rusové, kteří jsou proti tomuto zákazu - například Vladimir Žirinovský neustále zahrnuje do svého programu doložku o zrušení tohoto zákazu.
 
Rusko navíc ratifikací Evropské úmluvy o lidských právech automaticky dalo svým občanům možnost požádat o pomoc Evropský soud pro lidská práva, když byly vyčerpány všechny národní jurisdikce. A dnes Rusové tuto možnost aktivně využívají. V roce 2018 bylo podáno 1 572 soudních sporů, z nichž 268 bylo rozhodnuto, takže Rusko musí zaplatit velké částky těm, kterým dal soud zapravdu: 14,5 milionu eur.

Kvůli připojení Krymu, místo přijetí usnesení, které odsuzuje Rusko, se Parlamentní shromáždění Rady Evropy rozhodlo připravit ruské zástupce hlasu. To se stalo již v roce 2000 kvůli Čečensku, ale blokování trvalo devět měsíců. Tentokrát situace nenalezla řešení a v důsledku toho se Rusko rozhodlo neposlat svou delegaci do Štrasburku, dokud nebude mít právo volit a že nezaplatí členské příspěvky ve výši 33 milionů eur. U Rady Evropy vznikly problémy s rozpočtem a hrozí propouštění, předpověděl diplomat.


Politicky je však situace komplikována skutečností, že v červnu budou nové volby generálního tajemníka Rady Evropy a je těžké si představit takové rozhodnutí bez ruských poslanců. Ovšem podle pravidel přijatých v Radě Evropy existuje proces vyloučení, který může být zahájen vůči státu, který nesplnil své finanční závazky po dobu dvou let. Rusko se však mohlo chopit iniciativy a hrozilo svým odchodem z Rady Evropy.
 
„Tento„ ruxit“  by přinesl těžké následky,“ napsal Claude Blanchemaison. A vyhodnotilo by se to jako snaha se ještě více vzdálit Evropě. „Uvolní se ruce těm nejvíce retrográdním nacionalistům, největším populistickým demagogům a nejúpornějším bezpečnostním činitelům v Rusku.“ A obětem zmizí poslední naděje na spravedlnost,  uvedl diplomat.
 
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov opakovaně prohlásil, že Rusko nechce opustit Radu Evropy, ale bude to muset udělat, jestli ho do toho dotlačí. Autor článku však poznamenal, že o tom se ještě  v Rusku rozvine diskuse. Nacionalisté proto vyzývají k vystoupení z Rady Evropy, která neustále ze všeho obviňuje Rusko a neusiluje o dialog. Jiní se více zajímají o obraz Ruska a zlepšení vztahů se svými sousedy, zatímco Spojené státy trhají smlouvy a Čína vykazuje svůj ekonomický apetit.
 
Křeslo předsednictví v Radě Evropy nyní přechází na Francii a musí nabídnout určitý vzorec, který umožní novému generálnímu tajemníkovi zvolit nové složení, napsal diplomat. A když bude zvolen, bude muset vyřešit konflikt mezi Parlamentním shromážděním a Ruskem. Tehdy Rada Evropy posílí obraz panevropské organizace, a Rusko bude schopno přidat váhu svým stálým bezpečnostním návrhům v Evropě. A ruští občané se již nebudou cítit opuštěni, poznamenal autor. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl na fóru v Petrohradu, že má v úmyslu posílit přítomnost Ruska v Evropě. A Claude Blanchemaison mu nabízí toto pole činnosti, aby svůj slib uvedl do praxe. A zdá se, že si to evropští politici včas uvědomili.

Naštěstí se nynější zasedání Rady Evropy v Helsinkách dohodlo, že Rusku obnoví plné členství v Parlamentním shromáždění (PACE).

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)


Anketa

Který z premiérů podle Vás hájí více národní zájmy své země?