Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Několikanásobný vrah přivedl policii na stopu vrahů Němcova

Několikanásobný vrah přivedl policii na stopu vrahů Němcova

U nás zabíjíme stejně jako chlastáme. Pro obojí se vždy najde důvod. Uvedenou smutnou větu napsala před několika dny na svém blogu v Rádiu Svoboda Olga Kokorina, když komentovala vraždu Borise Němcova. 

Ilustrační foto
8. března 2015 - 23:03

Olga Kokorina tím c
htěla poukázat na mimořádně vysokou úroveň násilí v každodenním životě dnešních Rusů.

Že jde o velice vážný problém, v pátek nechtě dokázali jiní ruští novináři, kteří se obrátili se žádostí o „odborný posudek“ v případu B. N. na Alexeje Šerstobytova, přezdívaného Leša - voják.
Ten je nejznámějším ruským nájemným vrahem. Byl odsouzen za 12 prokázaných vražd, či pokusů o ně na 23 let a ve vězení se z něho stal docela úspěšný spisovatel.

Leša vyhodnotil známé informace a vyjádřil se, že zabití Němcova nepochybně byla velmi snadná zakázka, protože neměl ochranku a ničeho se neobával. Poněkud jej překvapil výběr místa činu i způsob provedení vraždy. Dle jeho názoru vrazi byli buď amatéři nebo patřili k některé z kavkazských zločineckých skupin. Pro první verzi svědčí to, že šlo o špatného střelce vraždícího na nevhodném místě starou pistolí i náboji z dob Sovětského svazu, které jsou evidované a jejich původ dohledatelný (na rozdíl od těch nových).

Pro kavkazskou verzi zločinu by svědčilo místo činu a jistá uspěchanost, která je z provedení vraždy patrná. Zapátral ve své paměti a zmínil se o případech z devadesátých let, kdy v Moskvě probíhaly války mezi klany. Když někoho z nepřátel náhodou objevili v restauraci, následoval telefonát vražednému komandu, které se do hodiny objevilo na místě. Oběť cestou sledovali a na prvním vhodném místě zastřelili. Hrdě tak dávali nejevo: byli jsme to my a tady!

Na otázku, zda v případě dopadení pachatelů nájemné vraždy, vyšetřování najde i toho, kdo si ji objednal, Leša – voják odpověděl záporně. O takových věcech se v tomto byznysu zásadně nemluví.

Od zveřejnění tohoto rozhovoru na Gazetě. ru neuběhlo ani 24 hodin a ruští vyšetřovatelé oznámili, že zadrželi dva předpokládané pachatele: Anzora Gubaševa a Zaura Dadajeva, rodáky z Kavkazu. Po dalších čtyřech předpokládaných účastnících atentátu se intenzivně pátrá. Vyšetřovaté prozradili, že zadržení jsou ve věznici Lefortovo a na jejich stopu je přivedlo pátrání po původu telefonátů z doby vraždy z okolí místa činu.

Byli zadrženi další podezřelí z vraždy Němcova

Dopadnout během týdne pravděpodobné pachatele nájemné vraždy představuje velký úspěch ruských vyšetřovatelů. Snad to na chvíli donutí k zamyšlení ty, kteří za vraždou Borise Němcova viděli jen dlouhé prsty Putinova Kremlu. Zvláštní síly Ruské federace pro ni asi neměly důvod, byť se to stalo v den jejich svátku.

Boris Němcov patřil k těm vzácným mužům, kteří vždy dělali jen to, čemu oni sami věřili. V životě, v politice i lásce. Proto se nestal ruským prezidentem, nástupcem Borise Jelcina, který nějakou dobu váhal, zda má svým nástupcem jmenovat mladého místopředsedu dvou vlád či bývalého rozvědčíka Vladimíra Putina. Ve prospěch petrohradského rodáka promluvila jeho pověst pragmatického muže, který za všech okolností drží své slovo.

Boris Němcov za uplynulých patnáct let absolvoval sestupnou kariéru opozičního politika, který se po 25 letech zase nacházel na startovní pozici poslance regionálního parlamentu. Ne v Nižním Novgorodě, ale v Jaroslavli. Svým charakterem, zkušenostmi i omyly, které přiznával, patřil k respektovaným postavám ruské opozice. Bohužel, nesmyslná občanská válka na východě Ukrajiny vyostřila vnitropolitickou situaci i v Ruské federaci, takže slova chvály na adresu politických protivníků zaznívají jen na jejich pohřbech. A jen za strany těch, kdo nechtějí cizí smrt politicky zneužít.

(rp,JaroslavBašta,prvnizpravy.cz)