Svátek má: Patricie

Zprávy

Velikost textu:

Pacifisté požadují zrušení cvičení NATO: Pandemie je horší než Rusko

Pacifisté požadují zrušení cvičení NATO: Pandemie je horší než Rusko

Míroví aktivisté požadují, aby NATO zrušilo „nebezpečné a nezodpovědné“ masové vojenské cvičení s tisíci vojáků na ruských hranicích kvůli koronavirové hrozbě.

Přesun techniky NATO
20. března 2020 - 06:20

Zastavit válku naléhají míroví aktivisté na britskou vládu, chtějí aby stáhla britské jednotky z cvičení Defender Europe 20 vedeného USA, které je největším nasazením amerických vojáků v Evropě za posledních 25 let, píše se v článku Morning Star.

Pentagon v pondělí oznámil, že v reakci na pandemii Covid-19 bude operace zmenšena co do „velikosti a rozsahu“.

Míroví aktivisté však trvají na tom, že taková nákladná a zbytečná demonstrace vojenské síly by neměla mít přednost v době, kdy jsou zoufale potřeba peníze na řešení pandemie.


Asi 20.000 vojáků, kteří se měli zúčastnit přehlídky s 18.000 vojáky NATO z šesti evropských zemí, zůstane nyní doma v USA nebo bude posláno zpět.

Americká armáda v Evropě však oznámila, že menší cvičení bude pokračovat, včetně „střeleb a jiných kombinovaných výcvikových akcí“.


Od ledna do Evropy bylo podle Stop of War přepraveno z USA do Evropy asi 6.000 vojáků a 3.000 kusů výzbroje. Předpokládá se, že pětiměsíční cvičení vyvrcholí na konci dubna a začátkem května.

Britská armáda dříve oznámila, že se operace zúčastní 2.600 britských vojáků, podle odhadů ministerstva obrany stojí nasazení britských vojáků 340 milionů dolarů.

Míroví aktivisté tvrdí, že peníze vyčleněné na cvičení vojáků by nyní měly být převedeny na zdravotní péči a sociální péči, protože pandemie ochromí nemocnice a dostane mnoho lidí do ekonomických potíží.


„Cvičení Defender 20 nejenže zvyšuje napětí mezi Ruskem a NATO, ale během současné globální pandemie ohrožuje životy vojenského personálu a místních civilistů," uvedla skupina Stop of War.

„V době, kdy jsou země, včetně Velké Británie, pod rostoucím finančním tlakem na řešení pandemie, je pokračování v této vojenské extravaganci nebezpečné i nezodpovědné," dále upozorňují aktivisté.

„Nyní není čas na zvyšování vojenských výdajů, ale spíše na přerozdělování finančních prostředků z armády na sociální zabezpečení a zdravotní péči,“ pokračují aktivisté.

„Je naprosto nezbytné, aby britské jednotky byly staženy z cvičení Defender 20 a aby byla celá akce zrušena," přidal se k výzvě skupiny Stop of War generální tajemník CND (Kampaň za jaderné odzbrojení ) Kate Hudson.

„Toto je ve skutečnosti prakticky invaze do Evropy 30.000 amerických vojáků. V nejlepším případě by to byla katastrofální vojenská provokace.


„V současné krizi veřejného zdraví ohrožuje životy nejen vojáků z USA a mnoha zúčastněných evropských zemí, ale i obyvatele zemí, v nichž operují. Tyto zločinecké hlouposti musí skončit, “ dodává Kate Hudson.

NATO tvrdí, že cílem masového cvičení je „trénovat, budovat připravenost a odrazovat potenciální hrozby na celém kontinentu“ a není zaměřeno na žádnou konkrétní zemi. Mnozí však tvrdí, že cvičení jsou provokací proti Rusko.

(rp,prvnizpravy.cz,morningstar,foto:arch.)