Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

11. září jste si způsobili sami! napsal terorista Obamovi

11. září jste si způsobili sami! napsal terorista Obamovi

Ve Spojených státech zveřejnili část 18 stránkového dopis Chalida Šeicha Mohammeda, který má být hlavním organizátorem teroristických útoků 11.září 2001.

WTC v New Yorku 11. září 2001
10. února 2017 - 22:02

Tato zpráva byla určena bývalému prezidentovi Baracku Obamovi, napsaly noviny Miami Herald.

V dopise Mohammed tvrdí, že Washington nese vinu za teroristické útoky z 9/11. Vláda USA zaplatila za svou zahraniční politiku, která „zabila nevinné lidi na celém světě", uvedl. Mohammed také píše, že „my jsme nezačal válku proti vám" v den útoků. Podle něj udělali „jste to sami a vaši diktátoři v naší zemi".

V dopise se Mohammed obracíe na Obamu jako „hlavu hada" a prezidenta „útlaku a tyranie země".

Pozůstalí obětí 11.září by mohli podávat žaloby na Saúdskou Arábii

Zveřejněný dopis byl datován lednem 2015. Zpočátku ho věznitelé na Guantánamu odmítali poslat zprávu vězněného. V září téhož roku jeho právník požádal soudce, aby zasáhl a argumentoval, že obviněný má právo odvolat se k prezidentovi. Výsledkem je, že vojenský soud souhlasil.

V dopise muž uvedl, který se nebojí trestu smrti nebo doživotí, a „nikdy nebude žádat o milost".

„Jsem rád, že se sám v cele, abych se modlil k Alláhovi po celý zbytek života a kál se za všechny hříchy. A jestli mě váš soud odsoudí k smrti, tak s ještě větší radost se setkám s Bohem a proroky, uvidím své přátele, které jste nespravedlivě usmrtili na celém světě a uvidím Šeicha Usáma bin Ládina."

Narozený v Kuvajtu Mohammed také uvádí případy amerických zásahů v zahraničí „od Iráku a Íránu až po Vietnam a Hirošimu".

Podle jeho právníka začal psát text provolání v roce 2014, kdy Izrael provedl vojenskou operaci v pásmu Gazy. Na začátku dopisu Obamovi sdělil, že má „stále ještě na rukou krev našich bratrů, sester a děti, kteří byli zabiti" v tomto regionu.

(kou, prvnizpravy.cz, miamiherald.com, foto: arch.)