Svátek má: Maxmilián|Maxim

Zprávy

Velikost textu:

Ministr Avakov: Připravujeme armádu na obsazení Krymu

Ministr Avakov: Připravujeme armádu na obsazení Krymu

Ukrajina má v úmyslu se vrátit na Krym za pomoci vojenské síly, uvedl na ukrajinském TV kanálu 1+1  ministr vnitra  Arsen Avakov.

Arsen Avakov, ukrajinský ministr vnitra
28. února 2016 - 22:01

Televizní pořad "Právo vědět" na ukrajinském TV kanálu 1+1 byl věnován krymskému jaru, obdivuhodným výkonům obyvatel Krymu proti režimu, který byl zde ustaven v důsledku převratu v Kyjevě v únoru 2014. Události na Krymu skončily referendem o odtržení z Ukrajiny a vstupu do Ruské federace.

"Nyní nemáme nic. Potřebujeme novou armádu, novou Národní gardu a nové policejní síly. Nyní se zabýváme stavem Ukrajiny. Musíme udělat všechno znovu, a pak, díky naší vůle, bude Krym zase náš, o tom nemám pochyb," řekl Avakov.

Dodal, že ukrajinské úřady spolu s Mustafem Cemilem a Refatem Čubarovem, vůdcem Krymských Tatarů a předsedou Medžlisu krymských Tatarů, pracují na vytvoření speciálních jednotek, začleněných do Národní gardy . "Tento projekt je připraven a pomůže k návratu na Krym, " zdůraznil šéf ministerstva vnitra Arsen Avakov..

Islaymov: Turecko nám sice pomáhá, ale Krym k němu nepřipojíme

Zdeněk Zbořil: Krymská válka a syrská lapálie

Začátkem února v rozhovoru pro německý Bild ukrajinský prezident Petro Porošenko řekl, že hrozba "otevřené války" mezi Ukrajinou a Ruskem se zvýšila ve srovnání s loňským rokem. Podle Porošenka, "na území Ukrajiny se pohybuje 8000 ruských vojáků a důstojníků." Kromě toho, Rusko buduje novou vojenskou základnu v pohraniční oblasti a neustále provádí vojenská cvičení, řekl ukrajinský prezident.

V polovině prosince 2015 podle ukrajinského prezidenta krymský Tatar Mustafa Cemil navštívil Turecko. V návaznosti na tuto návštěvu, řekl, že se zřídila na hranicích s Krymem vojenská jednotka domobrany složená z muslimů, finančně by mělo se zajištěním chodu pomoci Turecko.

(rp,prvnizpravy.cz,ridus,1+1,espreso,foto:arch.)