Akcie mírně rostou, koruna lehce oslabuje

byznys

Nálada finančního trhu dnes zůstávala lehce pozitivní. K tomu mohly přispět předchozí výroky členů Fedu, kteří vyjádřili přesvědčení o přechodnosti současného zrychleného růstu cen.

Akcie mírně rostou, koruna lehce oslabuje
Ilustrační foto
26. května 2021 - 09:30

Dlouhodobá inflační očekávání od minulého týdne v USA i eurozóně klesla. Akciovým trhům takový vývoj prospívá a dnes opět mírně rostou, ačkoliv zveřejněná data k tomu mnoho důvodů nedala, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Spotřebitelská důvěra v USA v květnu podle publikovaných dat po předchozích nárůstech klesla mírně pod odhady. Zpřesněné údaje z německé ekonomiky za první čtvrtletí dnes ukázaly oproti předběžnému odhadu o desetinku hlubší pokles o 1,8 % mezikvartálně a 3,4 % meziročně. Ale pozitivním překvapením byl růst kapitálových investic, když se zde čekal pokles. Naopak propad spotřeby domácností o 5,4 % q/q byl blízko našeho očekávání, ale výrazně pod odhady trhu. Co potěšilo, byl růst podnikatelské důvěry v Německu, který v květnu překonal odhady.Navzdory pozitivní tržní náladě se středoevropským měnám dnes nedařilo. Česká koruna lehce oslabila k 25,42 CZK/EUR.  Oslaboval i maďarský forint, zatímco polský zlotý vůči euru stagnoval. Maďarská centrální banka nepřekvapila, když dnes ponechala hlavní úrokovou sazbu na 0,6 % beze změny. Současně zopakovala svou připravenost utáhnout měnové podmínky, čímž udržela spekulace trhu, že úrokové sazby v Maďarsku porostou již příští měsíc.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif