Maloobchodní tržby v USA jsou na vysoké úrovni a jejich tempo růstu by mělo brzdit. Samotné prodeje aut jsou na sestupu, což je dáno i jejich nedostatkem. Průmyslová výroba v USA naopak podle našich odhadů zrychlila tempo růstu. Finanční trh již nyní bude nově zveřejněná data dávat do kontextu blížícího symposia v Jackson Hole. Druhé čtení HDP v zemích eurozóny by mělo potvrdit předchozí údaje o počínajícím silném oživení po pandemii. Statistiky v ČR pravděpodobně odhalí další silný růst cen průmyslových výrobců.
Makroekonomická data z USA tento týden ukážou další pokles prodejů aut za červenec, jichž je stále nedostatek a zpomalení růstu maloobchodních tržeb bez zahrnutí prodejů aut. Nejde o slabý údaj ale spíše o zpomalení z předchozího vysokého tempa. V případě průmyslové výroby čekáme další meziměsíční růst a snahu výrobců obnovit tak nižší úrovně zásob. Data z trhu nemovitostí byla v předchozích měsících velmi silná a v červenci již očekáváme mírnou korekci, která by ale neměla mít negativní dopad na tržní sentiment. Vývoj na trzích bude již tento týden ovlivňovat očekávání blížícího se symposia v Jackson Hole, které se koná od 26. do 28. srpna. I v tomto kontextu bude interpretováno zveřejnění záznamu z minulého zasedání Fedu tento týden. V současnosti narůstají spekulace na oznámení o začátku ústupu z programů nákupu aktiv na zasedání Fedu 22. září.
V eurozóně budou zveřejněny údaje o struktuře HDP za druhé čtvrtletí. Počítáme s tím, že bude potvrzen předběžný výsledek 2,0 % q/q a ve struktuře bude zejména patrné probouzení spotřebitelů po předchozím lock-downu. Z hlediska dopadu na trh by ale zveřejnění druhého čtení HDP mělo mít slabý vliv. Dosažení předpandemické úrovně HDP čekáme v eurozóně podobně jako v ČR, tedy ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, což lze s ohledem na předchozí propad označit za příznivý vývoj. Hlavní překážkou růstu ekonomiky aktuálně zůstávají opožděné dodávky komponent a materiálů do výroby. Dnes ráno zveřejněné údaje o vývoji průmyslu a maloobchodu v Číně zklamaly a společně s šířením varianty delta Covid-19 zvyšují obavy z rychlosti oživení a potažmo spekulace na uvolnění měnové politiky čínské centrální banky.
V regionu budeme tento týden sledovat vývoj průmyslových cen v ČR. Zde čekáme za červenec pokračování v rychlých meziměsíčních růstech a zrychlení meziročního tempa zdražování na 6,7 %. Tržní očekávání je obdobné, takže pokud nedojde k překvapení, měl by být dopad na trh s korunou limitovaný. V regionu bude tento týden dále stát za pozornost zejména vývoj průmyslové výroby v Polsku, která částečně indikuje i jeho vývoj v ČR a bohužel lzz v červenci čekat spíše slabší údaje. Za pozornost bude stát i HDP za Q2 v sousedním Maďarsku.