Americká data budou indikovat rychlý růst ekonomiky

byznys

Maloobchodní tržby v USA za duben po předchozím silném růstu vykážou nyní již menší expanzi, ovšem na vysokých úrovních.

Americká data budou indikovat rychlý růst ekonomiky
Ilustrační foto
14. května 2021 - 09:30

Zvyšovat by se dále měly především prodeje aut. Průmyslová výroba v USA v témže měsíci pravděpodobně rostla, i když oproti předchozímu měsíci pomalejším tempem. Koruna posílila pod 25,50 CZK/EUR a dnešní zveřejnění údajů březnové platební bilance na ní nebude mít vliv, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Maloobchod a průmysl v USA na vzestupu


Od maloobchodních tržeb v USA za duben lze čekat další silný údaj, který je ovlivněn Bidenovým fiskálním balíčkem. Podle producentů v autoprůmyslu došlo v dubnu k dalšímu růstu prodejů, což by mělo udržet v plusu meziměsíční přírůstek celých maloobchodních tržeb. Bez segmentu aut očekávají ekonomové SG mírnou korekci po předchozím skokovém zvýšení o 8,3 % m/m. Medián trhu i u maloobchodu bez motoristického segmentu čeká přírůstek 0,8 m/m. S poklesem předstihových indikátorů, které se ale i tak stále nacházejí na velmi vysokých úrovních, by mělo korespondovat i zpomalení tempa růstu průmyslové výroby v USA za duben. Slabší údaj zejména u maloobchodních tržeb by sice mohl dále zvýšit otazníky nad rychlostí oživení, nicméně připomeňme, že ani před týdnem zveřejněná slabá data z trhu práce mnoho optimismu z trhu nesebrala.

V ČR budou zveřejněny měsíční údaje z platební bilance za březen. Počítáme s přebytkem běžného účtu poblíž 10 miliard CZK, zatímco tržní očekávání je o necelé 4 miliardy výše. Lepšímu výsledku nahrává již zveřejněný mírně lepší výsledek obchodní bilance, nicméně nejistota odhadů platební bilance je všeobecně vysoká a dopad zveřejnění výsledku na trh s korunou obvykle zcela minimální. Sousední Polsko zveřejní odhad HDP za první čtvrtletí. Na rozdíl od ČR, kde ekonomika mírně klesala, se zde již očekává slušný mezikvartální růst o 1,1 %.Růst v průmyslu USA zrychlil

Americké akciové trhy již včera ukončily předchozí pokles a obrátily s do plusu, za čímž se k růstu otočily i do té doby klesající evropské akciové trhy. Dluhopisové výnosy v USA i v Evropě zastavily svůj růst. Inflační očekávání v USA se včera po zveřejnění rychlejšího růstu cen v americkém průmyslu mírně zvýšily.  Výrobcům vzrostly vzrostly v dubnu ceny meziměsíčně o 0,6 %, tedy dvakrát rychleji, než se čekalo. Jejich meziroční tempo akcelerovalo na 6,2 %, když se čekalo 5,8 %. Pětileté inflační swapy se v USA zvýšily na 2,57 %, zatímco v eurozóně  se zvedly jen nepatrně na 1,63 %. Stále převažuje očekávání trhu, že současná inflační vlna je přechodného charakteru. K tomu se kloní i analytici SG, nicméně na potvrzení této nejisté hypotézy si pravděpodobně několik měsíců počkáme. Dolar včera vůči euru včera neměl jasný trend a pohupoval se ze strany na stranu. Koruna posílila lehce pod hladinu 25,50 CZK/EUR.

Cena ropy Brent klesla k 66,8 USD/barel z 69,0 USD/barel. Zapůsobit zde mohly otazníky nad rychlostí dalšího oživení globální ekonomiky.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif