Svátek má: Oleg

Byznys

Velikost textu:

Americký průmysl do konce roku zpomalí

Americký průmysl do konce roku zpomalí

Finální odhad PMI v eurozóně ukáže jen nepatrné zlepšení. Slabší německá inflace se projeví i na dalším zpomalení růstu cen v eurozóně za září.

Ilustrační foto
1. října 2019 - 09:45

Jádrová složka však o desetinu zrychlí a po zbytek roku by se měla držet nad celkovou mírou inflace, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky.

Americký ISM v průmyslu ukáže zlepšení oproti předchozímu měsíci, průmysl produkce však podle nás do konce roku zpomalí. V regionu uvidíme další pokles předstihových indikátorů a ČSÚ zveřejnění finální odhad růstu HDP za druhé čtvrtletí včetně detailní struktury.

Inflace v eurozóně dále zpomaluje

Inflace v eurozóně v září opět zpomalí o desetinu na 0,9 % y/y, zatímco její jádrová složka o desetinu zrychlí na 1,0 % y/y. I nadále inflaci brzdí vysoká srovnávací základna cen energií z minulého roku, na druhou stranu zrychluje růst cen služeb. Zpomaluje i růst cen potravin. V druhé polovině roku očekáváme průměrnou míru inflace 1,0 % y/y, zatímco jádrová inflace by měla být lehce vyšší.

Americký průmysl v posledních týdnech vysílá smíšené signály. Na jedné straně vidíme slabší investice firem, zpomalení globálního výrobního průmyslu a srpnový propad ISM ve výrobě na 49,1 bodu, na straně druhé poslední statistika z průmyslu ukázala meziměsíční růst o 0,6 % napříč všemi sektory. Očekáváme, že postupně oslabí i průmyslová výroba, ale měsíční data ještě ukáží několik pozitivních měsíců, s čímž je spojen i námi očekávaný nárůst indexu.

Finální indexy PMI přinesou jen mírné zlepšení v Německu a eurozóně. To však nic nezmění na výrazně nízkých hodnotách německého indexu. Za nimi stojí zejména slabá zahraniční poptávka umocněna obchodními spory ve světě a problémy v automobilovém sektoru. Index PMI nových objednávek klesl až na 37,9 bodu, což je nejnižší hodnota od začátku roku 2009. Navíc 12měsíční suma výroby aut se v červenci propadla o 15 %. Celkově tak propad PMI stahuje i index pro celou eurozónu, v kterém má ten německý váhu 35 %.

Německý trh práce na pokraji obratu trendu

Míra nezaměstnanosti v Německu zůstala v září beze změny na 5 %. V následujících měsících očekáváme, že začne docházet k obratu na trhu práce, s tím jak se celá ekonomika dostává do recese. Zpomalení tamního průmyslu se začíná projevovat i v předstihových ukazatelích ostatních sektorů. Přitom právě trh práce bude podle nás rozhodující pro případný fiskální stimul ze strany německé vlády.

Další pokles předstihových ukazatelů v regionu

Dnes nás čeká záplava PMI z regionu. U všech sledovaných zemí očekáváme další pokles sentimentu ve výrobním sektoru. V případě České republiky očekáváme po srpnovém mírném růstu opětovný pokles o více než bod. Bude to tak desátý měsíc v řadě, kdy se index nachází v pásmu kontrakce ekonomiky. Dále také bude zveřejněn třetí odhad růstu HDP za druhé čtvrtletí. Nepředpokládáme, že by mělo dojít k revizi celkového tempa růstu. Zveřejněna bude ale celá struktura ekonomiky.

Koruna v závěru dne proráží úroveň 25,80 za euro

Maďarský trh práce vykázal za červenec další dvouciferný růst mezd. Hlavním tahounem zůstává privátní sektor, který meziročně zrychlil o necelý procentní bod. Na druhou stranu třetí měsíc v řade zpomaluje tempo růstu platů ve státní sféře. I tak se dosavadní průměrný meziroční růste mezd a platů pohybuje na úrovni 10,6 %.

Regionální devizový trh se až v druhé polovině dne se začátkem obchodování v USA odhodlal k výraznějšímu pohybu a to směrem k silnějším hodnotám. Koruna si tak včera připsala zisk 0,2 % a dnes začíná na úrovni 25,80 CZK/EUR. Obdobně si polepšil i polský zlotý a maďarský forint. Stejným směrem se se začátkem obchodování v USA vydal eurodolar. Euro tak včera ztratilo 0,3 % a dostává se na nová minima. Důvodem může být nižší zářijová inflace v Německu, která je v meziročním vyjádření nejnižší od začátku roku 2018, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto. arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
96
ČEZ
445.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
518
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
494.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
764
PHILIP MORRIS ČR A
13700
O2 C.R.
223
UNIPETROL
382.5
VIG
553