Svátek má: Sabina

Byznys

Velikost textu:

Americký trh nemovitostí čeká další oživení

Americký trh nemovitostí čeká další oživení

Světový ekonomický kalendář je dnes poloprázdný. Zveřejněny budou pouze prodeje stávajících nemovitostí ve Spojených státech. Ty čeká raketový růst.

Ilustrační foto
22. července 2020 - 09:45

V regionu bude zveřejněna pouze polská spotřebitelská důvěra. Ta se pravděpodobně bude vzpamatovávat z koronavirovich minim, sdělila Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Kalendář zeje prázdnotou

Prodeje stávajících nemovitostí podle našeho odhadu v červnu meziměsíčně vyskočí o vysokých 30 %. Ani tak to ale ještě nebude znamenat plné zotavení z koronavirové krize. Faktory ovlivňující americký trh nemovitostí jsou smíšené. Pozitivně na něj působí nízké úrokové sazby z hypotečních úvěrů. Na duhou stranu zhoršující se situace na trhu práce bude nákupy nemovitostí brzdit. Celkově je ale náš pohled na další vývoj amerického nemovitostního trhu pozitivní.

V eurozóně je kalendář událostí prázdný. O mnoho lépe na tom není ani region, kde bude zveřejněna pouze polská spotřebitelská důvěra. Ta by se měla dále zotavovat z koronavirových minim (-36,4 bodu v dubnu). Regionální měny by mohly i nadále těžit z optimismu, který přinesl posun ve vyjednávání ohledně záchranného fondu. Dobrá nálada by mohla vydržet i euru, které dnes ráno otevírá na úrovni 1,154 USD/EUR.

Koruna nejsilnější od počátku korona krize

Kurz koruny se včera dostal na nejsilnější úroveň od doby, kdy na trzích zavládla koronavirová krize. Prolomil hladinu 26,50 CZK/EUR a posunul se až na 26,36 CZK/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem si tak domácí měna připsala zisk 0,9 %. Koruně, stejně jako zbytku regionu, prospěla informace, že lídři zemí EU odsouhlasili zřízení záchranného fondu. K posilování kurzu koruny přispívá i růst domácích úrokových sazeb. Ten odstartovala vysoká červnová inflace (3,3 %). V následujících dnech tak koruna může podle našeho názoru ještě o pár haléřů posílit.Maďarská centrální banka včera snížila klíčovou úrokovou tříměsíční depozitní sazbu o dalších 15 bb na 0,6 %. Ani toto snížení však zřejmě nebude poslední. Další, tentokrát o 0,1 pb, očekáváme v závěru třetího čtvrtletí. Jedním z důvodů pro takovýto krok bude i zklamání, které centrální bance přinese ekonomický vývoj. Podle její prognózy by růst HDP za celý letošní rok měl dosáhnout kladných 0,3-2,0%. Konsenzus agentury Bloomberg naopak počítá s propadem o 4,9 %. Větší jasno přinese zveřejnění maďarského HDP za druhý kvartál (14. srpna). V každém případě maďarský forint zůstane podle naší prognózy pod tlakem. Na konci roku očekáváme jeho kurz na úrovni 375 HUF/EUR. Během dnešního obchodování ale posílil, a to o 0,3 % na 351,4 HUF/EUR, dodala Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
442
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
483
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
476
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
782
PHILIP MORRIS ČR A
13520
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
502.5