Americký trh práce ukáže další velké zlepšení

byznys

Americká data za duben vykáží další silný nárůst počtu pracovních míst v nezemědělském sektoru a pokles míry nezaměstnanosti.

Americký trh práce ukáže další velké zlepšení
Ilustrační foto
7. května 2021 - 09:30

Od průmyslové výroby v ČR a v Německu za březen čekáme expanzi meziměsíční, ale zejména meziroční dynamiky. ČNB představí nové detaily prognózy na setkání s analytiky, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Michal Brořka, analytik Komerční banky..

Průmysl v Německu i ČR na vzestupu

Hlavním makroúdajem dneška budou data z amerického trhu práce za duben. A stejně jako v březnu se i nyní čeká další silné zlepšení. SG předvídá přírůstek počtu pracovních míst o 900 tis., přičemž medián odhadů činí celý 1mil. Jsou to vysoká čísla, nicméně k vrcholu zaměstnanosti z února 2020 zbývá více než 8 milionů pracovních míst.

V Evropě získá pozornost především vývoj průmyslové výroby v Německu za březen. Počítáme s meziměsíčním růstem o 2,6 %, přičemž včera toto očekávání povzbudilo zveřejnění růstu továrních objednávek v Německu o 3,0 %. Průmysl by měl vykázat silný růst zejména v meziročním srovnání z důvodu propadu průmyslové výroby vloni v březnu na začátku pandemie.

A vývoj německých objednávek je rovněž určitým signálem, že i dnes zveřejněný výsledek průmyslové výroby v ČR za březen by mohl vykázat relativně slušný růst, a to navzdory omezením, se kterými se průmysl v březnu potýkal (blíže k odhadům viz https://bit.ly/3tjxmvh). Po včerejším zasedání dnes ČNB představí svou prognózu analytikům. I zde by mohly zaznít kurzotvorné informace, nicméně je zřejmé, že ČNB v tuto chvíli vyčkává na další vývoj. My se nadále kloníme k tomu, že k jejich zvýšení dojde ve druhé polovině roku, přičemž naše prognóza počítá se čtvrtým čtvrtletím.ČNB čeká na ústup rizik

Česká národní banka v souladu s očekáváním ponechala včera úrokové sazby beze změny. Trochu ovšem překvapila nová prognóza ČNB. Ta počítá pro letošek stále s trojím zvýšením úrokových sazeb, zatímco my jsme čekali v této prognóze posun k jejich dvojímu vzestupu. Prognóza HDP byla pro letošek snížena na pouhých 1,2 %, naopak prognóza inflace pro letošek vzrostla na 2,7 %. Pro srovnání náš výhled pro letošní rok počítá s inflací 2,5 % a růstem HDP 3,4 %. Guvernér Rusnok mluvil optimisticky ve vztahu k očekávanému epidemickému vývoji a uvedl, že nejistota se snížila. Správně připomněl, že s aktuální vyšší inflací centrální banka nic neudělá. Dále uvedl, že o zvyšování úrokových sazeb se bankovní rada může bavit už v červnu. Celkové vyznění včerejšího zasedání tak povzbudilo očekávání peněžního trhu ohledně zvyšování úrokových sazeb. Koruna posílila o 0,3 % na 25,72 CZK/EUR.

V Německu pozitivně překvapilo zveřejnění továrních objednávek za březen. Včera ráno zveřejněný výsledek maloobchodních tržeb v ČR za březen přinesl mírné negativní překvapení, ale výhled se tím nezměnil a koruna neměla důvod reagovat .

Vývoj na světových akciových trzích byl včera smíšený a převažovaly mírné poklesy indexů. Dolar proti euru oslabil o 0,5 % na 1,207 USD/EUR. Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA překvapily mírně lepším výsledkem, nicméně zde trh především vyčkává na dnešní zveřejnění dat z trhu práce.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif