Svátek má: Zita

Byznys

Velikost textu:

Armáda bude mít další prý spolehlivé letouny CASA. To jako fakt?

Armáda bude mít další prý spolehlivé letouny CASA. To jako fakt?

Tiskové oddělení ministerstva obrany vydalo zprávu, že zástupci ministerstva obrany podepsali 16. prosince 2019 smlouvu na dva nové letouny CASA a modernizaci čtyř stávajících.

Podepsané protokoly smluv o nákupu letounů
16. prosince 2019 - 11:45

V pondělí 16. prosince 2019 podepsali zástupci MO a společnosti Airbus Defence and Space, S. A. smlouvu na dodávku dvou nových taktických transportních letounů CASA C-295MW v letech 2020 a 2021 a zároveň i smlouvu na modernizaci stávajících čtyř letounů stejného typu ve verzi C-295M, kterými česká armáda disponuje od roku 2010.

Jak říkám ...

„Po radiolokátorech MADR a vrtulnících jde v krátké době o další úspěšně dokončený projekt, který zvýší schopnosti naší armády. Letouny CASA jsou spolehlivé a v praxi vyzkoušené. Výši ceny máme ověřenou nezávislým znaleckým posudkem,” potvrdil důležitost podpisu smlouvy ministr obrany Lubomír Metnar.

„Díky urychlení akvizice a vyjednaným podmínkám letouny získáváme s úsporou přibližně půl miliardy korun oproti současným cenám. Navíc pokud bychom s akvizicí otáleli, první nový stroj bychom získali nejdříve v roce 2023,“ zdůraznil  náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha, který smlouvu za MO podepsal.

Nákup dvojice nových letounů CASA


Nákup dalších dvou letounů CASA přitom resort obrany předpokládal nejdříve v letech 2023 - 2024. Uspíšením projektu vojenské letectvo získává nové letouny o dva roky dříve. Základem pro jednání o možném uspíšení dodávky letounů oproti původnímu akvizičnímu předpokladu byla nabídka výrobce z prosince 2018 na dodávku letounů z aktuální výroby.

Za oba letouny v nejnovější verzi C-295MW a s úplným operačním vybavením, náhradními díly a pozemním vybavením pro obsluhu letounů podle požadavků armády Česká republika celkově zaplatí 1,94 mld. Kč (2,34 mld. Kč včetně DPH), a to v rámci sjednaného platebního kalendáře v letech 2019 až 2023.

Součástí smlouvy jsou také dodávky náhradních dílů a pozemního vybavení a záruka výrobce. Zároveň budou výrazně nižší i náklady na doškolení leteckého personálu na nejnovější navigační, komunikační a další speciální systémy nových letounů.Nové letouny CASA C-295MW rozšíří přepravní kapacity stávající flotily a převezmou i úkoly, které při letecké přepravě osob v současné době plní dva morálně a technicky zastaralé letouny Jak 40 s podstatně vyššími náklady na provoz a menší přepravní kapacitou, jež jsou na hranici technické životnosti a budou proto z výzbroje vyřazeny v roce 2020. Dojde tak nejen k navýšení celkové přepravní kapacity vojenského letectva, ale také k současnému snížení počtu provozovaných typů letecké techniky a tím i ke snížení logistické náročnosti na zajištění leteckého provozu.

Modernizace stávajících letounů CASA

Na shodný nejnovější standard budou na základě smlouvy s výrobcem modernizovány i stávající čtyři letouny CASA C-295M tak, aby všechny letouny ve výzbroji AČR i nadále splňovaly nejnovější požadavky mezinárodního leteckého provozu. Armáda si tak udrží možnosti využití letounů pro plnění celé škály úkolů při letecké přepravě osob a materiálu.

Modernizační program je rozložený pro roky 2019 až 2021 a u všech letounů zahrnuje zejména modernizaci komunikačních, navigačních a avionických systémů, systému plánovaní letů, zástavbu prostředků satelitní komunikace a rozhraní DATAlink, nebo dodávku nových skladových náhradních dílů pro modernizované systémy a komponenty i nového pozemního vybavení. Celková hodnota modernizačního programu pro čtyři letouny CASA C-295M dosahuje celkové výše 360,3 mil. Kč (436,0 mil. Kč včetně DPH).

Letouny CASA v Česku


AČR v současné době provozuje čtyři letouny CASA, které od zavedení do služby nalétaly téměř 15 000 letových hodin a přepravily více než 65 000 osob, a to při zachování vysoké míry spolehlivosti a bezpečnosti letu. Armáda České republiky je dlouhodobě spokojena s letouny CASA, které plní úkoly při výcviku, zajišťují rotace vojáků a přepravu materiálu do zahraničních misí i přepravu vojáků a materiálu na zahraniční cvičení. Jeden letoun od roku 2013 působí ve prospěch mezinárodní pozorovací mise MFO na Sinajském poloostrově s předpokladem nasazení minimálně do konce roku 2020. Armáda se s letouny CASA účastní mnohonárodních cvičení vzdušných sil ve prospěch NATO a EU. Letouny CASA zároveň armáda využívá i pro zajištění programu MEDEVAC, který je připraven pro leteckou přepravu raněných a nemocných a pro humanitární mise podle rozhodnutí vlády ČR.

To vše zní skvěle. Až na to, že první nákup španělských letadel byl provázen skandálem a podezřením z korupce, která nad tímto případem visí dodnes. Například původní čtyři letouny CASA nakoupilo ministerstvo obrany ČR (v čele s Vlastou Parkanovou, kterou kvůli tomu čeká soud) v roce 2009 za dvojnásobek ceny, za níž je nakoupilo Portugalsko. Další skvělou referencí je, že tyto přepravní stroje (vyjma Kosova) nedoletí do dalších míst působení českých jednotek v zahraničí - například do Afghánistánu.

(army.cz, Prvnizpravy.cz, foto: army.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
96
ČEZ
445.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
518
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
494.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
764
PHILIP MORRIS ČR A
13700
O2 C.R.
223
UNIPETROL
382.5
VIG
553