Svátek má: Státní svátek

Byznys

Velikost textu:

Armáda spásy: Desáté výročí Světového dne bezdomovectví

Armáda spásy: Desáté výročí Světového dne bezdomovectví

Světový den bezdomovectví, který vznikl z diskuzí mezi humanitárními pracovníky z celého světa, se poprvé konal 10. října 2010.

Ilustrační foto
10. října 2020 - 12:50
(Komerční sdělení)

Od té doby připadá vždy na tento den a koná se ve více než 100 zemích světa. V České republice se otázkou bezdomovectví zabývá Armáda spásy, která je jedním z největších poskytovatelů sociálních služeb lidem bez domova.

Sloganem Světového dne bezdomovectví je „locals act locally on a global day“, tedy „místní jednají lokálně v celosvětový den“. Jeho cílem je upozornit na potřeby lidí bez domova na místní úrovni a zároveň dát společnosti příležitost reagovat na tento celosvětový problém.

Přibližně 150 milionů lidí na celém světě nemá domov. To jsou 2 % světové populace. V České republice je to podle Armády spásy 30 – 70 tisíc lidí.  „Ve společnosti panuje všeobecná představa o tom, co znamená být bez domova. Mnoho lidí si myslí, že člověk bez domova musí být na ulici. To ovšem není tak jednoduché. Pokud člověk nemá domov, považujeme ho za bezdomovce. Proto je důležité se zamyslet nad tím, koho budeme zahrnovat do této skupiny lidí. Zda pouze osoby spící na ulici nebo i ty, kteří spí v noclehárnách a azylových domech. Teoreticky je bezdomovcem každý, kdo bydlí nestandardně, tedy třeba i v komerčních ubytovnách, u známých apod. V tomto případě by ta čísla byla ještě vyšší,“ komentuje Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy.

V důsledku první vlny pandemie Covid-19 navíc počet lidí bez domova vzrostl. „Lidé, kteří přišli v důsledku koronavirové krize o práci a bydleli na ubytovnách zaměstnavatele, o toto ubytování přišli,“ upozorňuje Jan František Krupa.

Je důležité si uvědomit, že člověkem bez domova se může stát kdokoli. Mohou to být lidé z bohatého i chudého prostředí, vzdělaní i nevzdělaní, lidé zdraví i s chronickým onemocněním. „Na jaře provozovala Armáda spásy v Praze dva hostely, kde našla útočiště například i paní B., které je 75 let. 25 let žila na ulici, 25 let mimo systém, bez občanského průkazu, pojištění a zcela bez podpory. Přitom je to vystudovaná inženýrka a hovoří třemi jazyky. Je tedy důležité zdůraznit, že ani vzdělání nehraje v této oblasti až takovou roli,“ doplňuje Jan František Krupa.Celosvětově lidi bez domova trápí nedostatek příjmů, který jim komplikuje možnost dovolit si platit nájem a pořídit si jídlo. Často nemají přístup k základním potřebám, jako je čistá voda či suché oblečení. Dlouhodobé působení počasí, ať se již jedná o teplo, zimu, déšť nebo sníh, ale i hlad a celkově špatná výživa, má na lidi bez domova neblahé dopady.

Mnozí odborníci se domnívají, že z důvodu složitosti bezdomovectví, nebude tento problém nikdy zcela vyřešen. Jiní jsou zase přesvědčeni, že pokud se otázka bezdomovectví bude řešit na místní úrovni, bude se situace zlepšovat. K tomu je potřeba pochopit i příčiny bezdomovectví. Mezi čtyři hlavní příčiny patří nedostatek dostupného bydlení, nezaměstnanost, chudoba a nízké mzdy. Lidmi bez domova se také velmi často stávají osoby s duševním onemocněním, kteří nemají dostatečnou péči či dostupné potřebné služby, které potřebují. U žen je pak častou příčinou bezdomovectví domácí násilí.

Světový den bezdomovectví chce na tyto problémy upozornit a podnítit diskuzi na toto téma, jelikož právě diskuze je prvním krokem k řešení. Výstupem by mělo být poskytování praktické pomoci, která respektuje místní potřeby a zároveň zohledňuje globální problém bezdomovectví.

(rp,prvnizpravy.cz,terezamelisova,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
443
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
486.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
478
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
760
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
219.5
UNIPETROL
382.5
VIG
502.5