Běžný účet platební bilance ukázal lepší výsledek

byznys

Běžný účet platební bilance ČR v září dosáhl deficitu 10 mld. CZK, tedy zhruba polovinu, než jsme my i finanční trhy předpokládali.

Běžný účet platební bilance ukázal lepší výsledek
Ilustrační foto
15. listopadu 2021 - 11:30

Deficit byl ovlivněn především pasivem důchodové bilance. Naopak bilance zboží a služeb v metodice platební bilance vykázala přebytek 3,4 mld. CZK. Ve formě dividend do zahraničí odteklo 14,8 mld. CZK, což není nijak závratná částka. Na kapitálovém účtu kromě příjmů z rozpočtu EU (3,4 mld. CZK) v září přistály i prostředky z národního plánu obnovy určeného na pomoc ekonomikám zasaženým pandemií Covid-19, a to ve výši 23,2 mld. CZK, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Odliv kapitálu na finančním účtu v září činil 9,3 mld. CZK. Saldo odlivu přímých zahraničních investic pak dosáhlo 18,9 mld. CZK. Saldo reinvestovaného zisku činilo 7 mld. CZK.Za prvních devět měsíců letošního roku dosáhl přebytek platební bilance 31,4 mld. CZK. Ve stejném období loňského roku to přitom bylo 185,4 mld. CZK. S ohledem na očekávané zhoršení obchodní bilance jsme pro letošek počítali se snížením přebytku běžného účtu na 1,6 % HDP po loňských 3,6 % HDP. Nicméně vývoj v posledních měsících ukazuje, že přebytek bude výrazně menší a nelze vyloučit ani celoroční deficit.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif