Svátek má: Zdeněk

Byznys

Velikost textu:

Bureš: Maloobchod táhl ekonomiku dolů, průmysl ji držel nad vodou

Bureš: Maloobchod táhl ekonomiku dolů, průmysl ji držel nad vodou

Listopadový maloobchod ukázal, jak moc zasáhla Česko ke konci uplynulého roku druhá vlna pandemie. Služby v čele s obchodem zažily další špatný měsíc a vládní nařízení znovu dopadla především na kamenné prodejny nepotravinového zboží a služeb.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
14. ledna 2021 - 09:30

Celkově tak maloobchod reálně propadl o více než 5%.  Náš nowcast pro konec roku 2020 se tak zhoršil a ukazuje na pokles českého hospodářství o 0,7% mezikvartálně...to ostře kontrastuje s výkonem Německa, která druhou vlnu alespoň v roce 2020 ustálo o poznání lépe, píše Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance v glose pro Prvnizpravy.cz.Naštěstí průmysl i po posledních listopadových číslech stále vykazuje slušnou odolnost vůči novým vlnám pandemie. Automobilky, chemický průmysl nebo i výrobci počítačů hlásí už návrat na předkrizové úrovně produkce. Čím to je? Na prvním místě je to bezesporu o vyšší odolnosti odběratelsko-dodavatelských řetězců, jejichž rozpad narušil výrobu a prodej během jarních měsíců. Ke konci roku 2020 už byla také bezesporu odolnější poptávka z Asie, která propadla výrazně na začátku roku a pro německý průmysl je jednou ze stěžejních.

Některým odvětvím také pravděpodobně jarní odstávky výroby pomohly odbourat přebytečné zásoby produkce – podle šetření Evropské komise jsou například zásoby automobilek nejnižší za posledních šest let.

A v neposlední řadě svojí roli může hrát i masivní vládní stimulace ekonomiky napříč celou Evropou. Ta drží nezaměstnanost stejně tak jako příjmy lidí na rozumných úrovních. Současně však zakazuje lidem utrácet za řadu služeb v čele s pohostinstvím, hoteliérstvím, kulturou a rekreací. "Ušetřené peníze" se v některých případech mohou promítnout do nákupů některých statků "dlouhodobější spotřeby" - jako nábytku, jízdních kol, elektroniky nebo lyžařského vybavení.

Problém je naopak s tou částí průmyslu, která závisí na investiční poptávce. Řada podniků investice z opatrnosti odkládala a stále odkládá. I proto odvětví jako strojírenství mají větší problémy než jiní a jejich výkon zůstává pod úrovněmi produkce z počátku roku 2020.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.graf:patriafinance)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
528
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
680
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
672
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
780
PHILIP MORRIS ČR A
15340
O2 C.R.
259
UNIPETROL
382.5
VIG
563.5