Burger King nemůže z Ruska odejít

byznys

Americko - ruská válka na Ukrajině má i řadu legračních rozměrů. Američtí žrádelní řetězcoví bossové měli  zavřít své provozovny nezdravých jídelen v Rusku. Ale ouha. Burger King vzdychá. Ruští partneři odmítli zavřít restaurace. Některé McDonald's a KFC pokračují též v provozu.

Burger King nemůže z Ruska odejít
Ilustrační foto
19. března 2022 - 07:20

Pro americké rychlé žrádelní řetězce není snadné opustit Rusko, upozorňuje publicista František Roček. Burger King byl první, kdo oznámil potíže. Jak vyplývá z dopisu zaměstnancům šéfa Restaurant Brands International (to je Burger King) Davida Scheera, společnost by ráda okamžitě pozastavila všechny operace Burger Kingu v Rusku. Ale nemůže, protože ruský partner to odmítl.

Právní past

Severoamerikánci se chytili do kšeftařské pasti. Pastí se stala forma jejich působení ve světě, včetně Ruska. Jedná se o franšízing / franšízu. Propagovaná značka a technologie práce je převedena za určitých obchodních podmínek na jinou společnost. Docela pohodlné schéma, když potřebujete rychle okupovat trhy. Ale je to i past.

V Rusku byl Burger King otevřen jako společný podnik, kde mateřská společnost Burger King vlastní pouze 15% ruského kšeftu. Zbytek patří dalším třem místním partnerům.

Severoamerikánci nemohou jednostranně změnit smlouvu nebo umožnit kterémukoli z partnerů jednoduše odejít nebo zrušit celou smlouvu, vysvětluje v dopisu David Scheer.

Nyní Burger King hledá jak prodat svůj podíl v ruských restauracích, protože nemá jiný způsob, jak se z dohody dostat. Osm set ruských „burgerských králů“ pokračuje v činnosti.

McDonald's a KFC, jejichž struktura řízení není o nic méně komplikovaná, mají také problémy. Majitelé franšízy jsou ruské společnosti, které neučinily žádná rozhodnutí o uzavření rychlých krmelců.Místo plátku sekané v housce palačinky

Začátkem března ruské noviny přinesly výsledky žrádelní ankety na téma do čeho budou jedlíci kousat, pokud ruské McDonald's chcípnou na politiku?

„Knedlíky, palačinky, koláče," říká jeden z účastníků průzkumu. Podle průzkumu více než polovina respondentů dává přednost domácímu jídlu před rychlým občerstvením, a pokud chodí do restaurací, rozhodně to není hamburgerárna.

Každý třetí respondent hlasoval pro „kotletu s bramborovou kaší". Dalších 27 % respondentů uvedlo, že nejedí pouliční jídlo, takže uzavření McDonald's pro ně nic neznamená. Dále 11 % respondentů uvedlo, že dávají přednost palačinkám před hamburgery a snadno je nahradí sendviči s kotletkami. 10% respondentů hlasovalo pro kebab a khachapuri.

Dalších 5% dodalo, že hamburgery se prodávají nejen v McDonalds, protože nejde o originální jídlo – jde jenom o mleté maso a něco pečiva. Dále 3% rychlých předkrmů si vybralo pizzu a další 2% hlasovalo pro "jinou" možnost a uvedlo, že by rádi jedli chebureks, knedlíky, hotdogy a koblihy atp. Někteří si s tím vůbec nelámali hlavu. Studie zahrnovala 21,7 tisíce ruských duší.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif