Svátek má: Sabina

Byznys

Velikost textu:

Česká národní banka opět sníží úrokové sazby

Česká národní banka opět sníží úrokové sazby

Americká data z trhu práce ukážou rekordní nárůst míry nezaměstnanosti na nová maxima. Nové rekordy pokoří i předstihový ISM mimo průmyslový sektor.

Ilustrační foto
4. května 2020 - 09:45

V Evropě budou pokračovat uvolňování bezpečnostních opatření, zatímco euroskupina bude jednat o založení společného fondu na obnovu ekonomiky, uvedl František Táborský, analytik Komerční banky.

Německý průmysl ukáže výrazný propad již v březnových číslech. Výrazný pokles ekonomiky uvidíme v březnových číslech i v České republice. Klíčovou událostí však bude měnověpolitické jednání ČNB. Podle nás bankovní rada opět rozhodne snížit dvoutýdenní repo sazbu, tentokráte o 50 bb na 0,5 %. Zároveň bude zveřejněna i nová makroekonomická prognóza, která by měla ukázat, jak centrální banka vidí dopad současné krize na domácí ekonomiku a její návrat k normálu.

Americká nezaměstnanost na historických maximech

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí poklesla o 4,8 % q/q ann., což je horší výsledek než se očekávalo a zároveň největší propad od roku 2008. To nejhorší má však teprve přijít. Tento týden budou v USA zásadní oficiální měsíční data z trhu práce. Za duben očekáváme nárůst nezaměstnanosti o deset procentních bodů na 14,4 %, což by byla nejvyšší hodnota v historii měření. Na historická minima by měl naopak klesnout ISM mimo průmysl. Obdobně jako v eurozóně předpokládáme, že největší dopad bezpečnostních opatření uvidíme v sektoru služeb namísto průmyslu, jako tomu bylo v předchozí krizi.

V eurozóně tento týden proběhnou další uvolnění některých bezpečnostních opatření a opatrné restartování ekonomiky. Ve čtvrtek Evropská komise zveřejní svou jarní makroekonomickou prognózu, která by měla ukázat i očekávaný dopad do ekonomiky. V pátek pak bude následovat setkání euroskupiny a pokračování diskuze o založení společného fondu na podporu hospodářství. V Německu v úterý rozhodne ústavní soud o legitimitě nákupů státních nákupů ECB. Ekonomický kalendář nabídne hlavně březnový obrázek, který by ale už měl být zasažen současnou krizí.

V regionu bude zásadní měnověpolitické jednání ČNB. Očekáváme, že bankovní rada rozhodne o dalším snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu na 0,5 %. Ve zbytku letošního roku náš základní scénář počítá již se stabilitou úrokových sazeb, rizika jsou však vychýlená směrem k jejich dalšímu poklesu. Představena bude i nová makroekonomická prognóza centrální banky. Mimo to bude zveřejněna i řada statistik za březen.

ECB dále uvolňuje podmínky svých úvěrových programů

Evropská centrální banka na čtvrtečním zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny a dále rozšířila své úvěrové programy. Zároveň také deklarovala připravenost ještě zvýšit měsíční nákupy státních dluhopisů pod nedávno spuštěným programem PEPP. Prezidentka Christine Lagarde během tiskové konference řekla, že centrální banka očekává letos pokles ekonomiky eurozóny až o 12 %, což je podle ní bezprecedentní úkaz v neválečném období. Oživení v příštím roce by však mělo být v rozmezí 4 %-6 %. Ve srovnání s naším scénářem je ECB lehce pesimističtější, ale my předpokládáme výraznější propad ekonomiky eurozóny v první polovině roku, a to i ve srovnání s nejpesimističtějším scénářem centrální banky. Hlavní scénář ECB však počítá s návratem ekonomiky k původnímu trendu až v roce 2022. I proto očekáváme, že do konce roku bude muset ještě více rozšířit současné programy nákupů státních dluhopisů s trváním minimálně do konce roku 2021.


Americká týdenní data z trhu práce ukázala další nárůst žádostí o podporu v nezaměstnanosti o 3,8 mil. osob. Jedná se tak o čtvrtý pokles tempa v řadě. I tak se ale současné hodnoty stále vymykají historické zkušenosti. Míra nezaměstnanosti by se měla vyšplhat na základě těchto dat nad deset procent.

Trhy čtvrteční vystoupení ECB původně hodnotily negativně a euro vůči dolaru mírně ztrácelo, v závěru tiskové konference ale opět nabralo na síle a zakončilo v zisku 0,2 %. V pátek pak už jen lehce posílilo a dnes ráno euro otevírá na úrovni 1,097 za dolar, nejsilnější od poloviny dubna. Region během pátečního svátku spíše ztrácel. Nejvíce si pohoršil polský zlotý, který se tak dostal na nejslabší hodnoty za posledních dvacet dní. Maďarský forint spíše stagnoval. Koruna také během svátků ztratila a vrátila se na úroveň 27,20 za euro. Je tak nejslabší od začátku minulého týdne a podle nás v současnosti lépe reflektuje úrokový diferenciál a vývoj globálních finančních trhů, dodal František Táborský.

(ft. jk, provnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
442
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
483
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
476
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
782
PHILIP MORRIS ČR A
13520
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
502.5