Svátek má: Radoslav

Byznys

Velikost textu:

Český maloobchod potvrdí oslabenou pozici

Český maloobchod potvrdí oslabenou pozici

ndexy nákupních manažerů ve službách eurozóny pravděpodobně podlehnou mírné revizi směrem dolů.

Ilustrační foto
7. dubna 2021 - 09:30

Zápis z minulého jednání Fedu poodhalí, jak bankéři smýšlejí o nutnosti ponechat ultrauvolněnou měnovou politiku dlouhou dobu beze změny. České maloobchodní tržby za únor vykáží podobný meziroční pokles jako v lednu. Polsko ponechá nastavení měnové politiky bez změny, ale tématem na jednání bude vyšší inflace, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Polská centrální banka sazby nezmění


Index nákupních manažerů z oblasti služeb eurozóny za březen dnes pravděpodobně bude revidován mírně dolů z důvodů zpřísněných protipandemických opatření ke konci měsíce. V USA bude sledován zápis z posledního jednání Fedu, na kterém se potvrdil záměr ponechat úrokové sazby beze změny za rok 2023. Ve druhé polovině roku čekáme rychlý růst ekonomiky USA a Fed by si tou dobou mohl začít připravovat půdu pro ústup z politiky kvantitativního uvolňování, se kterým počítáme již na počátek příštího roku.

Středoevropský kalendář dnes přinese zasedání Polské centrální banky. Změna nastavení měnové politiky se všeobecně nečeká, ale zajímavá budou vyjádření i s ohledem na poslední nárůst inflace nad 3 %. V České republice bude zveřejněn výsledek maloobchodních tržeb za únor. Naše i tržní očekávání ukazuje na opětovně slabý výsledek v pásmu meziročního poklesu o 9,0 - 8,0 %. Důvodem nízkého očekávání jsou uzavřené obchody a klesající spotřebitelská důvěra (blíže viz měsíční odhady zde: https://bit.ly/2PEwIe5). Dále dnes zveřejněná míra nezaměstnanosti za březen by standartně ze sezónních důvodů v březnu klesala, nicméně současný vývoj indikuje buď pouze minimální pokles či stagnaci.Důvěra investorů roste

Index důvěry institucionálních investorů v eurozóně Sentix většinou získává spíše méně pozornosti, nicméně jeho nárůst za duben vysoko nad odhady je pozoruhodný. Naopak míra nezaměstnanosti stagnovala na vyšší úrovni 8,3 %, zatímco se čekalo setrvání na původní nerevidované úrovni 8,1 %. V USA potěšily další údaje o vývoji trhu práce, když dle statistiky JOLTS bylo v únoru otevřeno citelně větší počet nových pracovních míst, než se čekalo. Evropské akciové tituly včera rostly, zatímco americké se po předchozím nárůstu na rekordy v průměru nepatrně klesaly. Euro včera navázalo na pondělní zisky vůči dolaru a dálo posílilo k 1,188 USD/EUR.

Česká koruna se většinu včerejška pohybovala mírně nad hladinou 26,0 CZK/EUR. Zveřejnění zápisu z minulého zasedání ČNB podstatnější impuls nepřineslo (více k zápisu zde: https://bit.ly/3woW5Bc). Finanční trh očekává počátek zvyšování hlavní reposazby ČNB přibližně v srpnu, my spíše v listopadu. Hlavní proměnnou ale zůstává další vývoj pandemie a potažmo imunizace obyvatelstva. S ohledem na včera ohlášené rozvolňování protipandemických opatření od příštího týdne zde bohužel vyvstává reálné riziko dalších vln pandemie.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
602
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
788
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
660
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14680
O2 C.R.
266
UNIPETROL
382.5
VIG
583