Svátek má: Ferdinand

Byznys

Velikost textu:

Chmurnou náladu na finančních trzích dnes navodí data z USA

Chmurnou náladu na finančních trzích dnes navodí data z USA

Finanční trhy z hlediska kurzotvorných informací dnes čeká poměrně chudý den. Pozornost připoutají pouze statistické údaje z USA.

Ilustrační foto
9. dubna 2020 - 09:45

Zveřejněn bude tamní vývoj cen průmyslových výrobců v březnu letošního roku, kde se očekává jejich další zpomalení. O poznání důležitější však bude údaj o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který v minulém týdnu raketově vzrostl. K dalšímu nárůstu pravděpodobně dojde i dnes. Negativní dopady koronavirové pandemie na americkou ekonomiku bude určitě odrážet i indikátor důvěry Michiganské univerzity, sdělil analytik Komerční banky Martin Gürtler.

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti bude v USA pravděpodobně opět rekordní

Zajímavější ekonomické informace dnes přisesou pouze Spojené státy. Tam budou zveřejněna data o vývoji cen průmyslových výrobců za březen. Očekává se, že dynamika cen průmyslových výrobců dále zvolní. V tom se pravděpodobně odrazí jak slabší poptávka, která zpracovatelský průmysl trápila i před vypuknutím koronavirové pandemie, tak nejspíše i výrazně nižší cena ropy na světových trzích. Větší rozruch určitě vývolají nové údaje z amerického trhu práce. Zveřejněn totiž bude počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který je v USA publikován s týdenní frekvencí. V minulém týdnu tento počet raketově vzrostl na více než 6 milionů a oproti předchozímu týdnu se tak v podstatě zdvojnásobil. Lze předpokládat, že ne všichni analytici vývoj z minulého týdne stihli zapracovat do svých přepovědí a skutečné číslo pro tento týden tak pravděpodobně opět skončí nad jejich odhadem. Nejspíše můžeme oproti minulému týdnu očekávat další nárůst nových žádostí. Ekonomické dopady koronavirové pandemie zachytí také Michiganský indikátor důvěry, u kterého se očekává pokles o necelých 10 bodů.

Negativní makroekonomické údaje a pokračující rychlý nárůst počtu nakažených v USA může poskytnout impulz pro další oslabení amerického dolaru k euru. Evropa má totiž, jak se zdá, to nejhorší již za sebou. To tak může posunout k silnějším hodnotám jak českou korunu, tak i zbylé dvě měny středoevropského regionu.

V Německu dnes časně z rána byla již zveřejněna data zahraničního obchodu, avšak za měsíc únor. Oproti lednu se německý export zvýšil o 1,3 %, zatímco import poklesl o 1,6 %. Oba indikátory tak překonaly očekávání analytiků, první v pozitivním a druhý v negativním směru. Vliv koronavirové pandemie je zde zatím omezený a plné dopady pravděpodobně ukážou až data za březen, resp. za další měsíce.

Nezaměstnanost v březnu stagnovala a ČNB je o krok blíž k získání nových pravomocí

Podle včera zveřejněných údajů Ministerstva práce a sociálních věcí březnový podíl nezaměstnaných osob setrval na únorových 3 %. Po sezonním očištění pak nejspíše jen mírně vzrostl. MPSV ve své tiskové zprávě uvedlo, že úřady práce v souvislosti se situací kolem koronaviru zaznamenaly zvýšený zájem zaměstnanců i OSVČ o informace k možné evidenci. Počet lidí, kteří se nakonec na Úřad práce ČR přihlásili, byl meziročně o 3,8 % a meziměsíčně o 6,1 % vyšší. Úřad tak v březnu obdržel celkem 35 714 žádostí. Největší počet registrací hlásil Moravskoslezský kraj a v rámci okresů pak Praha. Většina žadatelů o evidenci na Úřadu práce pocházela z pohostinství, cestovního ruchu a dalších služeb. Tedy odvětvích, které byly jako první zasaženy zavedením preventivních opatření proti šíření koronavirové nákazy. Pracovníci v těchto odvětvích často vykonávají svou profesi na základě dohod o provedení práce či pracovní činnosti, nebo přímo podnikají jako OSVČ. Oproti zaměstnancům ve standardním pracovním poměru, tak velká část z nich nedisponuje ani minimální právní ochranou proti ztrátě zaměstnání. Na Úřad práce se přitom hlásili i ti, kteří obdobné činnosti vykonávali v zahraničí. Současná situace ale zároveň vyvolala větší poptávku po zaměstnancích v zemědělství, lesnictví, stavebnictví, logistice, v oblasti týkající se provozu e-shopů, a také po řemeslnících a řidičích.

V případě stavebnictví a zemědělství chybí především dělníci ze zahraničí, kteří v důsledku koronavirové pandemie odcestovali do domovských zemí. To může být i jeden z důvodů, proč zatím nedošlo k výraznému nárůstu nezaměstnanosti, když část zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných našla dočasné uplatnění v jiném oboru. Tomu nahrává i fakt, že zmíněné sektory zaměstnávají zejména méně kvalifikované pracovníky a nevyžadují tak od nových zaměstnanců žádné specifické znalosti. V dubnu však již čísla tak optimistická nejspíše nebudou. Na úřadech práce totiž pravděpodobně přibydou pracovníci z průmyslu, který byl zasažen o něco později. S prodlužující se dobou, kdy velká část ekonomiky zůstává mimo provoz, se navíc podniky můžou začít zbavovat zaměstnanců, které prozatím nechávaly doma za zkrácenou mzdu.


Poslanecká sněmovna včera schválila návrh novely zákona o ČNB a ta tak pravděpodobně získá další pravomoci týkající se nákupu státních dluhopisů. Ty centrální banka mohla do nynějška bez omezení splatnosti nakupovat na sekundárním trhu pouze od obchodních bank, či spořitelních a úvěrových družstev. V případě nebankovních subjektů finančního trhu, jako jsou například penzijní fondy, pojišťovny a investiční společnosti, se nákupy mohly týkat pouze dluhopisů se splatností do jednoho roku. ČNB tak v okamžiku potřeby bude moci zacílit na výrazně větší část českého finančního sektoru. Toto rozšíření pravomocí má především význam z pohledu finanční stability, když v případě potřeby umožňuje přímou distribuci likvidity k téměř všem subjektům finančního trhu. Rozšíření pravomocí ČNB však Poslanecká sněmovna schválila pouze do konce příštího roku. Předlohu novely zákona musí nyní ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Česká koruna včera obhájila silnější úrovně z předchozího dne, a to jak vůči euru, tak i dolaru. Optimismus koruně dodává pomalu se stabilizující situace ohledně koronaviru v České republice, či v některých ostatních státech Evropy. To působí obdobně i na ostatní měny středoevropského regionu, když jak maďarský forint, tak i polský zlotý se včera obchodovali na silnějších hodnotách, kterých dosáhli den před tím. Negativní zprávy týkající se koronavirové infekce tak přicházejí především z USA, na což reaguje i kurz dolaru. Ten v úterý vůči euru ztratil skoro 1 % a na podobně slabších hodnotách se obchodoval i včera, poznamenal Martin Gürtler.

(mg, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
99
ČEZ
475.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
538.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
519
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
718
PHILIP MORRIS ČR A
13320
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
508