Svátek má: Sabina

Byznys

Velikost textu:

Data HDP z eurozóny a USA vyčíslí ekonomické dopady koronaviru

Data HDP z eurozóny a USA vyčíslí ekonomické dopady koronaviru

V tomto týdnu se dočkáme zveřejnění předběžných odhadů vývoje HDP v prvním čtvrtletí letošního roku pro eurozónu a USA, hezká čísla to ale nebudou.

Ilustrační foto
27. dubna 2020 - 09:45

V případě eurozóny očekáváme propad ekonomické aktivity mezičtvrtletně o 6,2 %, především v důsledku nižší spotřeby domácností a nižších investic. O něco mírnější pak bude pokles amerického HDP, a to vlivem pozdějšího výskytu koronavirové nákazy, sdělil Martin Gütler, analytik Komerční banky.

Jak v Evropě, tak i v USA budou zveřejněny nové údaje z trhu práce. Ty ukáží na nárůst počtu nezaměstnaných. Aktuální situace vede v obou ekonomikách k poklesu ekonomického sentimentu, což potvrdí i další indikátory důvěry za duben. Tento týden zasedá také ECB a americký Fed, další uvolňování měnových politik však nečekáme.

V USA a Evropě vyjdou první odhady HDP pro Q1 20

Z regionálního hlediska bude hlavní událostí tohoto týdne čtvrteční zveřejnění předběžného odhadu vývoje HDP eurozóny v prvním čtvrtletí letošního roku. Ten podle nás ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku poklesl o výrazných 6,2 %, meziročně se pak podle našeho odhadu snížil o 5,7 %. Náhlý propad evropské ekonomiky souvisel se šířením koronavirové nákazy, která se na evropský kontinent v průběhu prvního čtvrtletí dostala z Číny. Vlády jednotlivých států tak sáhly po bezprecedentních opatřeních, které dopomohly ke zmírnění dopadů viru na zdraví populace, zároveň však v podstatě zastavily i chod ekonomik. Výsledkem je výrazný pokles důvěry v evropskou ekonomiku, a to jak u spotřebitelů, tak podnikatelů, který jsme mohli pozorovat již v březnu. K dalšímu snížení ekonomického sentimentu došlo pravděpodobně v dubnu, na což ukáží středeční data Evropské komise. Omezená poptávka po zboží a službách vede i ke ztrátě pracovních míst. Údaje z trhu práce za duben budou ve čtvrtek zveřejněny v Německu. Zde očekáváme skokový nárůst počtu nezaměstnaných z 1 tisíce v březnu na 79 tisíc v dubnu a v souladu s tím vzroste i míra nezaměstnanosti vyplývající ze zvýšeného počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Březnový počet nezaměstnaných v Německu vycházel z dat naměřených v první polovině měsíce a zatím tedy nezahrnoval důsledky koronaviru. Tento týden přinese také první odhady dubnové inflace, a to jak pro Německo, tak i celou eurozónu. Vliv slabší poptávky na dynamiku cen lze však očekávat až se zpožděním a hlavním faktorem zvolňující inflace v eurozóně tak bude i nadále zejména rekordně nízká cena ropy na světových trzích. Ropa Brent se aktuálně obchoduje kolem 20 dolarů za barel a je tedy nejlevnější za posledních 20 let.

Předběžná data o vývoji HDP v prvním čtvrtletí budou publikována také v USA, konkrétně ve středu. I zde se očekává pokles ekonomické aktivity, oproti EU však v menším rozsahu, když americkou ekonomiku zasáhl koronavirus až později. Podle našeho odhadu se americký HDP na počátku letošního roku snížil ve srovnání s předchozím čtvrtletím anualizovaně o 2 %. Z amerického trhu práce týden co týden přicházejí z historického úhlu pohledu rekordní čísla počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Podle těch již v souvislosti s koronavirem přišlo o práci minimálně 25 milionů Američanů a během jediného měsíce tak zaniklo tolik pracovních míst, kolik jich v USA v posledních deseti letech vzniklo. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se sice již snižuje, absolutně však stále dosahuje vysokých hodnot. Pro duben trh očekává nárůst o dalších 3,5 milionu nových žádostí. Čtvrtek ve Spojených státech přinese rovněž nové údaje o vývoji spotřebitelských cen za měsíc březen. Nižší ceny pohonných hmot povedou i zde k poklesu inflace. Dočkáme se i dalších indikátorů ekonomického sentimentu. Ten úterní ukáže na další pokles důvěry amerických spotřebitelů a páteční pak na další snížení důvěry v podnikatelském sektoru.

V tomto týdnu zasedá jak ECB (čtvrtek), tak i americký Fed (středa), žádné další uvolnění měnové politiky však nečekáme. Zajímavé tak budou především další informace o tom, jak silné ekonomické dopady by koronavirová infekce podle zmíněných centrální bank mohla mít.

Čínské PMI v dubnu nejspíše setrvá nad hranicí 50 bodů, výrazné zlepšení nicméně očekávat nelze. Oživení růstu čínské ekonomiky zůstává zatím hodně pozvolné, když významně působí především pokles poptávky z Evropy a USA.


Domácí ekonomika toho v tomto týdnu moc nenabídne. Pozornost se tak upře zejména k výše zmíněným číslům z eurozóny a Německa, které z důvodu velké otevřenosti tuzemské ekonomiky mohou předznamenat i vývoj v České republice. O tom, co pro českou ekonomiku očekáváme my, jsme psali zde https://bit.ly/3dZsHsd. Vývoj české koruny bude tudíž tento týden ve znamení zahraničních událostí.

Pesimismus spotřebitelů i podnikatelů se prohloubil

Minulý týden s sebou přinesl především aktualizované hodnoty indikátorů ekonomického sentimentu za duben. Zveřejněn byl index nákupních manažerů pro Německo a eurozónu. V obou případech jsme mohli vidět další prohloubení poklesu pod hranici 50 bodů, který signalizuje pokračování kontrakce evropské ekonomiky i na počátku druhého čtvrtletí. Na výrazný pokles důvěry podnikatelů v německou ekonomiku ukázal také index IFO. Podle dat Českého statistického úřadu z pátku, zaznamenal pokles nálady rovněž český podnikatelský sektor. Jako největší bariéru růstu své produkce uváděli podnikatelé v průmyslu a ve službách především nedostatečnou poptávku a pak také blíže nespecifikované důvody, ty ve většině případů zahrnovaly vládní restrikce zabraňující šíření koronaviru, jež však také poptávku výrazně omezily. Jednu z těchto možností tak jako hlavní bariéru zvolilo zhruba 60 % podnikatelů v průmyslu a službách. Podnikatele ve stavebnictví naopak i nadále trápil zejména nedostatek zaměstnanců, což jednak souvisí s aktuálním úbytkem pracovníků ze zahraniční a také s tím, že dopady koronaviru na poptávku po stavebních pracích jsou oproti zbytku ekonomiky pravděpodobně nižší. Dobrou zprávou je, že zatím pouze 5 % podniků uvádí jako hlavní překážku růstu produkce finanční problémy. Důvěra v ekonomiku se v dubnu snížila i u spotřebitelů. Zatímco spotřebitelé a podnikatelé zůstávají i na počátku druhého čtvrtletí pesimističtí, analytici již vyhlížejí lepší zítřky, jak ukázal dubnový ZEW index.

Koruna po většinu minulého týdne oslabovala jak vůči euru, tak také dolaru, v průběhu pátečního obchodování však velkou část ztrát opět smazala. Obdobně se vyvíjely i zbylé dvě měny středoevropského regionu, polský zlotý a maďarský forint. Z počátku minulého týdne totiž na finančních trzích převládala vyšší míra rizika, na což poukázal i index VIX, a někteří investoři tak začali přesouvat své pozice do bezpečnějších aktiv. Tento faktor však v průběhu týdne odezněl a regionální měny se tak opět posunuly k silnějším hodnotám. Ze zmíněného vývoje nakonec profitoval především americký dolar, který proti euru v minulém týdnu posílil zhruba o půl procenta. Výprodej na počátku minulého týdne postihl i akciové trhy, i zde však vzápětí následovala korekce, dodal Martin Gürtler.

(mg, jk, prvnizpravy.cz, foto. arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
442
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
483
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
476
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
782
PHILIP MORRIS ČR A
13520
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
502.5