Svátek má: Vratislav

Byznys

Velikost textu:

Data i odhodlaný Fed podporují dolar

Data i odhodlaný Fed podporují dolar

Hloubka mezičtvrtletního poklesu německého HDP za Q4 21 dnes poodhalí, jak velké škody napáchala pandemické vlna omikronu na tamní ekonomice.

Ilustrační foto
28. ledna 2022 - 09:30

Americká data by měla potvrdit solidní příjmovou situaci domácností v závěru loňského roku vlivem příznivé situace na trhu práce. Celkově tak dnešní indikátory spíše potvrdí dosavadní trend tohoto týdne favorizující dolar, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaromír Gec, analytik Komerční banky.

Německou ekonomiku v závěru roku zpomalil omikron

V Evropě dnes bude zveřejněn předběžný vývoj HDP v Německu za čtvrté čtvrtletí a ekonomická důvěra v eurozóně. Německá ekonomika podle našeho odhadu v závěru loňského roku poklesla mezičtvrtletně o 0,5 %, což odráží zejména vzedmutou vlnu nákaz v souvislosti s šířením mutace omikron a přetrvávající překážky na straně nabídky. Zhoršený pandemický vývoj by podle nás měl být patrný i v prosincovém poklesu ekonomické důvěry v eurozóně jako celku, a to zejména v sektoru služeb. Letošní výhled pro německou ekonomiku nicméně zůstává pozitivní, a to především v souvislosti s předpokládaným postupným odezněním problémů v dodavatelských řetězcích a očekávaným zpomalením inflace již v letošním roce.

Ze zámoří se dočkáme pouze statistik o osobních příjmech a výdajích za prosinec 2021. Data podle nás ukážou, že zatímco příjmová situace se v důsledku dobré kondice amerického trhu práce v závěru roku solidním tempem zlepšovala, pandemická vlna omikronu současně vedla k dočasnému poklesu výdajů. Z ostatních událostí dnes bude pozornost trhů nadále upřena i na vývoj na ukrajinsko-ruské hranici, který dosud vyhnal ceny ropy Brent k 90 dolarům za barel.Dolar nejsilnější od června 2020

Včerejší data z USA potvrdila solidní kondici tamní ekonomiky. Trhy pozitivně překvapily zejména předběžné výsledky amerického HDP za čtvrté čtvrtletí, který mezičtvrtletně anualizovaně vzrostl o 6,9 %. K tomu nejvíce přispěla výrazná tvorba zásob, odrážející snahu firem o uspokojení robustní poptávky v podmínkách zaostávající nabídky. Zhruba v souladu s očekáváními ale zrychlila i váhově nejvýznamnější spotřeba domácností. Pro zpřísňování měnové politiky Fedem hovoří i včera zveřejněné cenové indexy, konkrétně deflátor HDP a cenový index spotřeby. U obou ukazatelů došlo ke zrychlení mezičtvrtletní dynamiky a v případě deflátoru HDP i mírnému překonání tržních očekávání.

Americké trhy včera vstřebávaly také dozvuky středečního zasedání Fedu. Na něm šéf Fedu Powell ujistil trh v očekávání brzkého příchodu měnověpolitického utahování. Jeho ostatní vyjádření však byla poměrně nezavazující a pro trhy ne až tak překvapivá. Celkově byl výstup Fedu trhy i tak hodnocen jako více jestřábí, než očekávaly. V průběhu dne sice burzovní indexy v USA včera středeční ztráty krátkodobě vykompenzovaly, nakonec ale uzavřely v červených číslech. Lepší data z americké ekonomiky v kombinaci se závěry Fedu potom vedly ke zpevnění dolaru, který k euru posílil k hranici 1,115 USD/EUR, což je nejsilnější hodnota od června 2020.

Dařilo se i měnám středoevropského regionu. Nejvíce – o 0,9 % - přitom k euru posílil maďarský forint, podpořený zvýšením depozitní sazby tamní centrální banky na očekávaných 4,3 %. Kolem 0,5 % si přispal polský zlotý. Koruna nakonec posílila o 0,2 % a pohybuje se kolem 24,45 CZK/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
22%
Ne
transparent.gif transparent.gif
56%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
22%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
556
ČEZ
751
ERSTE GROUP BANK A
702.6
KOFOLA CS
241
KOMERČNÍ BANKA
650
MONETA MONEY BANK
71.3
PHILIP MORRIS ČR A
16880
PHOTON ENERGY
62
PILULKA LÉKÁRNY
665
VIG
538
GEN DIGITAL
532