Svátek má: Iva

Byznys

Velikost textu:

Data z reálné ekonomiky potvrdí drtivý dopad koronaviru

Data z reálné ekonomiky potvrdí drtivý dopad koronaviru

Hlavní událostí tohoto týdne bude jednoznačně statistika čínského HDP za první čtvrtletí, které se dočká výrazného propadu.

Ilustrační foto
14. dubna 2020 - 09:45

V následujících dnech uvidíme ale i další statistiky z reálné ekonomiky již postižené dopady koronaviru, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky.

Americké maloobchodní tržby zaznamenají výrazný pokles, zatímco průmyslová produkce klesne prozatím jen mírně. Tuzemská inflace podle našich odhadů v březnu dosáhla svého vrcholu a v následujících měsících by měla zpomalovat díky nižším cenám ropy a slabé poptávce domácností. Hlavním tématem však zůstává spíše aktuální vývoj pandemie a další opatření hospodářské politiky.

Tuzemská inflace dosáhla svého vrcholu

Maloobchodní tržby a průmyslová produkce v USA podle našich odhadů v březnu výrazně propadly. Nicméně tamní ekonomika je teprve na začátku své krize, ale i tak budou první data z reálné ekonomiky postižena dopady pandemie přínosnou informací o dalším průběhu. Většina kroků hospodářské politiky již byla spuštěna nebo alespoň oznámena, další důkazy o míře propadu ekonomiky však budou vytvářet tlak na rozsáhlejší intervence státu.

V eurozóně v tomto týdnu uvidíme teprve průmyslová data za únor. Pro březen a duben však očekáváme meziměsíční propad produkce o 15 až 25 %. Finální čísla potvrdí březnovou inflaci na úrovni 0,7 %, nicméně pro následující měsíce počítáme s propadem do deflace. Po konci bezpečnostních opatření očekáváme, že obchodníci začnou snižovat své ceny ve snaze získat zpět poptávku domácností.

Na domácím poli bude nejzásadnější v tomto týdnu březnová inflace. Ta podle našich odhadů dosáhla svého vrcholu na 4 % y/y zejména kvůli vyšším cenám potravin. Navíc se k tomu přidávají vyšší ceny elektřiny a doběhnutí efektu vyšší spotřební daně z tabáku a alkoholu. Proti tomu hrají rekordně nízké ceny pohonných hmot. V následujících měsících by však měla inflace klesnout zejména díky nízké poptávce domácností po začátku bezpečnostních opatření. V tomto týdnu bychom se také mohli dočkat dalších komentářů bankovní rady ČNB k blížící se mu jednání na začátku května. Vzhledem ke schválení novely zákona o ČNB v minulém týdnu, jsme v posledních dnech měli možnost vidět guvernéra Jiřího Rusnoka, Tomáše Holub a nově i Vojtěcha Bendu. Ten řekl, že další snížení úrokových sazeb dokonce až na nulu je stále ve hře, a to i na mimořádném zasedání. Zároveň ale také připomněl, že nižší sazby v tuto chvíli nejsou tím, co zachrání ekonomiku.

 


Koruna posílila pod hranici 27 za euro

Americká týdenní data z trhu práce opět negativně překvapila finanční trhy. Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo téměř 6,6 mil., což je obdobné číslo jako v předchozím týdnu. Data za poslední tři týdny tak implikují, že by míra nezaměstnanosti mohla vzrůst k 13 %, čímž by tak překonala o tři procentní body vrchol z předchozí krize. Trhy však ani ve čtvrtek tato čísla příliš nerozhodily. Negativní data z ekonomiky do svých cen zahrnuly trhy již před několika týdny a během čtvrtka pokračovaly na optimistické vlně. Všechny významné akciové trhy tak zakončily uplynulý týden s výraznými zisky.

Eurodolar má za sebou jeden z klidnějších týdnů v kontextu posledních měsíců. Po delší době se dařilo euru, které si vůči dolaru polepšilo zhruba o 1,5 % a je tak nejsilnější téměř od začátku dubna. Silné euro a pozitivní sentiment finančních trhů pomohl i koruně, která posílila o 2,5 % a dostala se tak zpět pod hranici 27 CZK/EUR. V obdobném trendu se vezl i maďarský forint, zatímco polský zlotý svou jízdu zastavil a část svých předchozích zisků umazal. Koruna se v závěru minulého týdne výrazně odpoutala od vývoje úrokových sazeb, což nám indikuje, že si své zisky dlouho neudrží. Za poslední měsíc to je tak potřetí, kdy se koruna snaží vymanit se sevření agresivního očekávání finančních trhů na další snižování úrokových sazeb ČNB. Ty v tuto chvíli očekávají už více než 50bodové snížení sazeb v horizontu jednoho měsíce a ani nedávné zlepšení globálního sentimentu na tom nic nezměnilo, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
466.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
643.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
589
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
780
PHILIP MORRIS ČR A
14380
O2 C.R.
240
UNIPETROL
382.5
VIG
529