Svátek má: Tadeáš

Byznys

Velikost textu:

Data z trhu práce USA rozhodnou o načasování dalšího snížení sazeb

Data z trhu práce USA rozhodnou o načasování dalšího snížení sazeb

Jako každý první pátek v měsíci se dnes dočkáme klíčových statistik z amerického trhu práce, tentokráte za září.

Ilustrační foto
4. října 2019 - 09:45

Data hodně napoví o tom, zda další snížení úrokových sazeb přijde již na konci tohoto měsíce či až v polovině prosince. Závěr dne pak přinese vystoupení prezidenta americké centrální banky J. Powella, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Nezaměstnanost v USA zřejmě dále klesla

Klíčová sada dat z amerického trhu práce za září by měla hodně napovědět, kdy čekat další snížení dolarových sazeb, zda v říjnu či až v prosinci. Prostor pro překvapení je oběma směry, tržní očekávání totiž nejsou jednoznačná. Na jedné straně předpokládáme další snížení míry nezaměstnanosti, na straně druhé se obáváme určitého zklamání ve mzdové dynamice (i když trendově výdělky Američanů zrychlují). Pokud jde o počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru, námi předpokládaných 147 tisíc je výsledek v blízkosti průměrné hodnoty za poslední rok.

ISM ze služeb také zklamal

Včerejší den byl ve znamení toho, které předstihové indikátory vyjdou hůře. Finální čísla evropských PMI zklamaly, když byly oproti předchozím odhadům revidovány znatelně níže. Kompozitní PMI za eurozónu jako celek dokonce skončil pouhou desetinu bodu nad úrovní 50 bodů oddělujících pásmo expanze a kontrakce. Americká obdoba ve formě ISM indexu též výrazně zklamala. Po úterním šoku a pádu indexu hluboko pod 50 bodů v případě průmyslu, byl včera oznámen výrazný pokles i v sektoru služeb. Tady se však zatím stále nacházíme v růstovém pásmu. Trh reagoval především na odpolední americké číslo, takže ze včerejšího tažení nakonec vyšlo vítězně euro.

Regionální měny na koni

Polský zlotý včera udával tón středoevropskému obchodování na devizovém trhu. Se ziskem více než dvou třetin procenta trhu jednoznačně dominoval a pozitivní nálada se přenesla i na maďarský forint a českou korunu, kde ale byly zisky mnohem umírněnější. I tak tuzemská měna atakovala nejsilnější hodnoty od poloviny srpna, když kurz testoval hladinu 25,70 CZK/EUR.

Polský zlotý v posledních týdnech doplácel na obavy z toho, jak evropská justice rozhodne ohledně půjček, které polské banky poskytovaly domácnostem v cizích měnách. Trh se obával nejhoršího scénáře, kdy by všechny smlouvy soud zneplatnil, a banky by na sebe musely vzít všechny náklady. Tento nejhorší scénář se nakonec nenaplnil, když polské soudy budou řešit případ od případu. Jaké budou celkové náklady a jak budou rozloženy, tak úplně zřejmé není. Každopádně trh si oddechl, což zlotému pomohlo na nejsilnější úroveň od poloviny září, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
442.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
473.5
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
473.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
752
PHILIP MORRIS ČR A
13560
O2 C.R.
219.5
UNIPETROL
382.5
VIG
476.2