Den díkuvzdání uzavře americké trhy

byznys

Den díkůvzdání stáhne obchodní aktivitu v USA na minimum. Růst HDP v Německu za 3Q bude potvrzen, přičemž hlavním tahounem bude spotřeb domácností. ČNB by dnes mohla oznámit zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték.

Den díkuvzdání uzavře americké trhy
Ilustrační foto
25. listopadu 2021 - 09:30

Z dnešních makroekonomických dat bude za pozornost analytiků stát HDP z Německa za třetí čtvrtletí. Půjde ale o třetí čtení, které bude mít na vývoj na finančních trzích pravděpodobně zanedbatelný vliv. Pro trh je nyní důležité vnímání současné pandemické vlny, chybějících komponent do výroby a implikací pro měnovou politiku ECB, která by v polovině prosince měla oznámit kroky vedoucí k omezení nákupu aktiv. V tomto směru zaznívají z ECB jak názory nabádající k opatrnosti při utahování měnové politiky, tak hlasy varující před možnou delší persistencí inflačních tlaků. Dnes i k tomuto z ECB promluví F. Villeroy v Paříži, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Bankovní rada ČNB dnes bude projednávat zprávu o finanční stabilitě. S ohledem na předchozí signály je pravděpodobné, že dojde ke zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték.Důvěra německých podnikatelů klesá

Ifo index podnikatelské důvěry v Německu v listopadu klesl více, než se čekalo. Důvodem bylo jak hodnocení současných podmínek, tak výhled do blízké budoucnosti. Očekávanou ale pozitivní zprávou dneška je, že jednání o sestavení německé vlády se dostala do finále. Olaf Scholz bude příštím německým kancléřem.

Mezikvartální anualizovaný růst HDP v USA za třetí čtvrtletí byl mírně revidován vzhůru na 2,1 %, přičemž stejně velký byl v procentních bodech příspěvek tvorby zásob odrážející nedokončenou výrobu. Růst spotřeby domácnost činil 1,7 %. Údaje za říjen ukázaly oproti odhadům výrazný růst příjmů a zejména výdajů domácností.

Záznam z minulého zasedání americké centrální banky zmiňoval připravenost přijmout adekvátní kroky vůči inflačním tlakům. Akciový trh reagoval mírně negativně ale šlo o malý impuls. Dolar včera proti euru dál posílil o 0,4 %. Česká koruna vůči euru stagnovala.

Nově zveřejněná data v ČR za listopad ukázala výrazně klesající důvěru spotřebitelů, a naopak po sérii poklesů zvýšení důvěry v průmyslu.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 44%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 38%
transparent.gif transparent.gif