Svátek má: Šarlota|Zoe

Byznys

Velikost textu:

Den nezávislosti dnes zavírá americký trh

Den nezávislosti dnes zavírá americký trh

Kvůli svátku Dne nezávislosti jsou dnes americké trhy zavřené. Lze tak očekávat nízkou obchodní aktivitu na trhu a s tím spojenou nízkou kurzovou volatilitu.

Ilustrační foto
3. července 2020 - 09:45

Nic by na tom nemělo změnit zveřejnění finálních PMI v eurozóně za červen. Čínská data trhy potěšila, zejména oživení v sektoru služeb je solidní. Dobrá zpráva přišla z Německa, kde tamní zákonodárci vyřešili námitky ústavního soudu k programu kvantitativního uvolňování ze strany ECB. Z domova se finanční trhy dočkají zveřejnění zápisu z posledního jednání bankovní rady ČNB.

PMI potvrdí oživující tendence i v evropské ekonomice

Finální čísla červnových PMI za eurozónu jako celek by měla být potvrzena na předchozích odhadech a poukázat na to, že po dubnovém dně se ekonomika eurozóny postupně vrací k životu. PMI se zespodu blíží hranici 50 bodů oddělující pásmo expanze a kontrakce. V případě Francie jsme již nad touto úrovní. Zlepšení nálady je patrné nejenom u průmyslníků či poskytovatelů služeb, ale i u spotřebitelů. Ti navíc v průběhu koronavirové odstávky zvýšili míru úspor, odložili poptávku, kterou tak mohou v nadcházejících měsících realizovat.

Pozornost domácích investorů a analytiků bude směřovat na zveřejnění zápisu z posledního jednání bankovní rady ČNB (v 9:00). Bankovní rada minulou středu v souladu s tržním i naším očekáváním rozhodla ponechat nastavení měnové politiky nezměněné. Na navazující tiskové konferenci jsme se nic zásadního nedozvěděli. Zajímat nás bude zejména to, jak se bankovní rada dívá na možnost dalšího snížení úrokových sazeb, či zda změnila chápání „technické nuly“ a v případě potřeby bude dalším nástrojem některý z těch nestandardních. I tam míří naše otázky, který z palety nekonvenčních nástrojů banka použije.

Koruna drží své silné úrovně

Včerejšek byl na americkém trhu posledním pracovním dnem tohoto týdne, dnes mají totiž Američané kvůli Dni nezávislosti volno. A nálada na trhu tomu odpovídala. Přestože byla zveřejněna zajímavá ekonomická data z obou stran Atlantického oceánu (zejména z trhu práce), kurzový vývoj byl včera hodně klidný. Euro během dne atakovalo po více než týdnu 1,13 USD/EUR a i přes odpolední mírnou korekci stále drží relativně silné úrovně.

Včera publikovaná data podpořila náladu na trzích a tím i investorský apetit po rizikovějších aktivech. Příjemné překvapení nachystala především data z trhů práce na obou kontinentech. Květnová míra nezaměstnanosti se v eurozóně zvedla pouze minimálně, zatímco trh se obával mnohem horšího výsledku (podrobněji data komentujeme zde https://bit.ly/3gwnMzx). Ve Spojených státech počet nově vytvořených pracovních míst významně překonal tržní očekávání, míra nezaměstnanosti pak klesla ve srovnání s tržním konsensem výrazněji. Týdenní statistiky počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti ale varují, že covid-19 ještě neřekl poslední slovo.

Klid byl patrný i ve středoevropském regionu s tím, že si místní měny držely své relativně silné úrovně (česká koruna, polský zlotý), respektive posilovaly (maďarský forint). Koruna tak vůči euru včera opět testovala 26,60 CZK/EUR a nachází se v dolní části pásma 26,50-90, kde se již drží více než měsíc. Pro dnešek se nedá předpokládat, že by toto pásmo opustila, středoevropský ekonomický kalendář je totiž prázdný. Jedinou zajímavou událostí může být pro tuzemský trh zveřejnění zápisu z posledního jednání bankovní rady ČNB, jak diskutujeme výše, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
443
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
486.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
478
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
760
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
219.5
UNIPETROL
382.5
VIG
502.5