Svátek má: Svatoslav

Byznys

Velikost textu:

Dívejte se do mapy! Nedělají to všichni ... Cena Barbary Petchenik

Dívejte se do mapy! Nedělají to všichni ... Cena Barbary Petchenik

Dívejte se do mapy! Nedělají to všichni ... Sledováním následného seriálu článků o kartografii se chtě nechtě stáváte čtenáři a zároveň informovanými uživateli kartografických děl. Dozvíte se zajímavosti, rady i přečtete si mimo jiné i krátké recenze na díla, která máte nebo můžete mít doma.

Na největší v Česku pořádané konferenci GIS ESRI byly práce dětí k vidění
15. prosince 2019 - 18:44

Dívejte se do mapy! Nedělají to všichni ...  (poprvé)

Kartografové už více než dvě desítky let pořádají po celém světě soutěž pro děti, ve které děti v různých zemích  z celého světa kreslí, jak vidí svým pohledem mapy a další kartografická díla.

Soutěží se o Cenu Barbary Petchenik, která se problematice map pro děti zabývala ve svém celé profesní kariéře.

Cena Barbary Petchenik byla založena Mezinárodní kartografickou asociací ICA v roce 1993 jako památka na Barbaru Petchenik, bývalou viceprezidentku ICA (to je mezinárodní kartografická organizace) a kartografku, která se po celý život zabývala mapami ve vztahu k dětem. Cílem Ceny je zlepšit tvůrčí představivost dětí o světě. Cena je udělována každé 2 roky na konferenci ICA jejími nejvyššími zástupci vždy alespoň jedné práci z každého kontinentu se zvláštním důrazem na věk zúčastněných dětí. Oceněné práce jsou navrženy k prezentaci UNICEF na pohlednicích.

Cílem soutěže je rozvinout tvůrčí vyjadřovaní dětí o světě pro zlepšení jejich grafického uvědomění a prohloubit jejich hlubšího vnímání o životním prostředí. ICA využívá přihlášené práce i k výzkumným účelům, obrázky se objevují na summitech Organizace spojených národů nebo na plakátech UNICEF. Z každé země lze přihlásit do mezinárodního kola maximálně 3 práce z každé kategorie (pravidla se mění). Děti z českých zemí se soutěže pravidelně účastní od roku 1995. Mezinárodního kola se vždy účastní 6 dětských prací.

Nutno dodat, že výsledky národního kola této soutěže byly naposled k vidění na  největší v Česku pořádané konference GIS ESRI v listopadu 2019 v Praze, na které byl pořízený i obrázek s plakátem propagující tuto soutěž.(ps, Česká kartografická společnostPrvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)                                                                                                                                   Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
749.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
975.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
879
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
15660
O2 C.R.
262
UNIPETROL
382.5
VIG
616.5